Къшнър

Зетят на американския президент Джаред Къшнър потвърди за четири срещи с руснаците по време на кампанията на Тръмп и предаването на властта, но ги определи като несъществени и отрече да е имало помощ от Москва за спечелването на изборите.

Най-важната среща била с руския банкер Сергей Горков на 13 декември, по молба на тогавашния руски посланик в САЩ – Сергай Кисляк. Той допълни, че нищо съществено не се е случило след срещата и не е имал причина да се свързва с Горков оттогава.

„Лично аз не съм, нито ми е известно друго лице, близко до кампанията – да се е свързвало с правителство на чужда държава,“ това се казва в изявлението на Къшнър, подготвено за сенатската Комисия по разузнаването. „Нямам неподходящи контакти. Не съм приемал помощ от руски фондове за бизнеса ми“.

Сенатът разследва намесата на Русия в президентската кампания от 2016-та, включително и дали щабът на Тръмп си е сътрудничил с Кремъл за промяна на изборния резултат. Бизнес сделките на Къшнър също са обект на проверка. Спецпрокурорът Робърт Мълнър беше определен от Министерството на правосъдието, да води разследването за руската намеса в изборте. По последни данни, той наблюдава и опитите на Къшнър да си осигури финансиране за бизнеса с имоти.

УСПЕШНА КАМПАНИЯ

Къшнър, който е съветник в Белия дом, е подготвил 11 страници изявление. То разказва за контактите му с руснаците по време на кампанията и предаването на властта. Президентският зет получавал стотици покани за срещи и не си спомнял вече имената на всички лица, включително и на руския посланик. Доналд Тръмп го определил да води контактите с чуждестранните официални лица, като преди изборите, са поддържани връзки с представители на над 15 страни.

Къшнър попадна в полезрението на разследващите, след като Доналд Тръмп Младши спомена, че двамата са били на среща през юли 2016-та с руска адвокатка и лобист, от които си мислели, че ще получат информация уличаваща кандидата на демократите Хилари Клинтън.

По думите му, той не бил запознат с детайлите, а като разбрал, че руснаците искат да говорят за осиновяването на руски деца в САЩ, се опитал да си тръгне, като изпратил мейл на асистента си, който гласял: „Моля те, обади ми се. Трябва да намеря извинение, за да напусна срещата“.

ОПАСНИ ВРЪЗКИ

Появиха се и спекулации за връзките на Къшнър с Русия, след репортаж, е искал да установи връзка с руското правителство по време на предаването на властта. Къшнър призна, че идеята дошла след срещата с руския посланик от 1-ви декември.

Кисляк, по думите на Къшнър, искал да предостави информация на Тръмп от „генералите“ и питал дали има сигурна телефонна линия в офиса му. И тъй като нямало такава, президентският зет запитал дали пък в руското посолство разполагат с връзка, по която Майкъл Флин, бившият съветник по националната сигурност да се свърже. Кисляк отговори, че не е възможно и се разбрали да обменят информация след като Тръмп встъпи в длъжност.

НИЩО ЗА САНКЦИИТЕ

В изявлението си Къшнър  казва още, че на срещата с Горков от 13 декември не са обсъждани санкциите срещу Русия. Според зетя на Тръмп, Горков, който е гуверньор на руска държавна банка и близък приятел на Владимир Путин, му подарил картина и торбичка пръст от Беларус, откъдето са неговите дядо и баба. „В нито един момент не сме обсъждали моят бизнес, сделките ми, проектите ми в сферата на недвижимите имоти или пък заеми, банкови споразумения и друга лична информация“, кълне се Къшнър.

След това с него по имейла се свързал един хакер, който го заплашил, че ще разпространи данъчна информация за Доналд Тръмп, ако не получи 52 биткойна. Къшнър докладвал имейла на агент от секретните служби, който пътувал с щаба на Тръмп, обаче не постъпил според получения съвет.

Къшнър и Кисляк си стиснали ръцете още веднъж през април 2016-та, по време на празненство в хотел „Мейфлауър“, но не говорили за нищо важно.

ТЕЛЕФОННИТЕ РАЗГОВОРИ С КИСЛЯК

Къшнър оспори репортаж на „Ройтерс“, че е провел два телефонни разговора с Кисляк по време на президентсаката кампания. След като прегледали обстойно проведените разговори по стационарния и моблния телефон, Къшнър и адвокатите му не открили номер, който да свържат с Кисляк.

Миналата седмица Къшнър подаде корекция на данъчната си декларация. Тя включва 77 предмета на обща стойност над 10 млн. долара, които са описани като „пропуснати по невнимания“.  Новата декларация съдържа информация за инвестиционните компании на Къшнър и семейството му. Това е 39-тата й поправка, от първоначалното й подаване на 9 март.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук