съдебната система в Полша

Полша може да загуби правото си на глас в Европейския съюз, ако настоява за реформи в съдебната система.

Страната се превърна в главоболие за ЕС, след като правителството на дясното консервативно правителство спечели общите избори през 2015г. и започна да прилага няколко закона, считани за рискови за демокрацията.

Европейската комисия, която отговаря за гарантирането, че държавите-членки следват европейското право, може да обяви в сряда, че засилва процедурите срещу Полша, тъй като Варшава се опитва да реформира съдебната си система, пише CNBC.

„Като се има предвид действията на полското правителство, шансовете на ЕС да задейства член 7 се увеличават”, обяви за в понеделник Янис Емануилидис, политически анализатор в Центъра за европейски политики в Брюксел.

КАКВО СЪДЪРЖА ЧЛЕН 7*?

Член 7 на ЕС гласи, че Европейската комисия може да предупреди държавите-членки да променят политическите си насоки, когато това възпрепятства така нареченото върховенство на закона. Ако държавите-членки не предприемат никакви действия, Европейската комисия може да предложи премахването на някои права като начин на санкциониране. Това в крайна сметка би могло да означава, че Полша ще загуби правата си на глас по време на европейските срещи на върха, въпреки че това ще изисква консенсусно решение между всички европейски държави.

Франс Тимерманс, първи заместник-председател на Европейската комисия, предупреди миналата седмица, че решението на полското правителство да придвижи четирите реформи, които биха поставили съдебната система под контрола на правителството, предизвиква Брюксел  да задейства член 7.

Миналата година същото правителство се опита да ограничи свободата на медиите, но протестите в цялата страна не му позволиха да изпълни плана.

ЗАЩО ПРАВИТЕЛСТВОТО НАСТОЯВА ЗА ТАЗИ ПРОГРАМА?

„Това може да е капан”, предупреди Емануилидис.

Управляващата партия ПиС е леко евроскептична, докато полският народ е много проевропейски. Емануилидис обясни, че постоянните опити на полското правителство да увеличи контрола си може да бъде тактика, която да направи Полша по-малко приятелски настроена към ЕС.

Хиляди хора излязоха по улиците на Полша, носейки знамена на Полша и ЕС, за да демонстрират позицията си против последните предложенията на правителство.

В резултат на това президентът на страната Анджей Дуда, член на управляващата партия, реши в понеделник да наложи вето на реформите в съдебната власт, като заяви, че те не укрепват чувството за справедливост в обществото и е необходимо да бъдат изменени.

КАКВО ВЛИЯНИЕ ИМА ТОВА ВЪРХУ ОБРАЗА НА СТРАНАТА?

Продължаващата битка между полските институции, протестиращите на улицата и реакцията на Европейския съюз ще повлияе на имиджа на една от най-бързо развиващите се икономики в Общността.

„Последвалите демонстрации, сблъсъкът с ЕС и отрицателните перспективи за бизнес среда ще разрушат имиджа на Полша като инвестиционен пазар”, заяви в изявление в петък Отилия Дханд, старши вицепрезидент на Teneo Intelligence.


*Член 7 от Договора за Европейския съюз предвижда механизъм за законово налагане на ценностите на съюза. Съгласно член 7, параграф 1 Съветът може да установи, че съществува очевиден риск от тежко нарушение от страна на държава членка на ценностите на Съюза, и да отправи конкретни препоръки към въпросната държава членка. Процедурата може да бъде задействана от една трета от държавите-членки, Парламента или Комисията. Съветът трябва да приеме решение с мнозинство от четири пети от своите членове, след като получи одобрение от Парламента, което също изисква мнозинство от две трети от подадените гласове и абсолютно мнозинство от евродепутатите.

Следваща стъпка от процедурата е член 7, параграф 2, с която по предложение на една трета от държавите-членки или на Комисията, може да  се установи наличието на действително нарушение на ценностите на ЕС. Съветът трябва вземе решение с единодушие и да даде своето съгласие. Член 7, параграф 3 налага санкции като спиране на някои права, включително правото на глас на представителя на правителството на тази държава-членка в Съвета.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук