Големият бариерен риф страда от „катастрофално измиране на коралите“ вследствие на продължителната гореща вълна през 2016 г., се съобщава в доклад. Учените казват, че около 30% от коралите на рифа са загинали вследствие на топлинната вълна от март до ноември 2016 г. Кораловите образувания се разпростират на 2300 километра по североизточния бряг на Австралия и са в списъка на световното наследство. Това е най-голямата рифова система в света.

Изследване, публикувано в списание „Нейчър“, установи, че коралите, които служат като местообитания за други организми, са особено силно засегнати от покачващите се морски температури, причинени от глобалното затопляне. Тери Хъджис, съавтор на доклада и ръководител на Центъра за изследване на кораловия риф в австралийския университет „Джеймс Кук“, заяви пред АФП, че най-податливи на топлинна експанзия са разклонените корали – таблични образувания, които са място за живот на много морски видове.

„Общата загуба на корали има широко въздействие върху всички същества, които зависят от коралите за храна и местообитание“, каза Хюз.

Неговият изследователски център съобщи, че според новите изследвания горещата вълна през 2016 г. е засегнала в най-голяма степен 900-километровата ивица на коралите на северния Велик бариерен риф, който е най-девствениа регион на уникалното природно образувание.

„Убийството на коралите е причинило радикални промени в комбинацията от коралови видове на стотици места от рифа“ – поясни специалистът.

Учените твърдят, че трябва да се помисли за защита на оцелелите корали, които възлизат на около един милиард след двете трагични събития на „кораловото обелване“ през 2016 и 2017 г.

Хъджис добавя, че един от начините да се запази здравето им е чрез подобряване на качеството на водата чрез намаляване на замърсяването на бреговете. Полагат се и множество усилия за ограничаване на изменението на климата. Част от тях е Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий.

„Вече видяхме четири „обелващи“ събития (1998, 2002, 2016 и 2017) на Големия бариерен риф само с повишаването на един градус на глобално затопляне“ – алармира Хъджис.

Кораловите рифове съставляват по-малко от 1% от морската среда на Земята, но са дом на приблизително 25% животинските видове от океана. Те функционират като развъдници за много видове риби.

„Измирането на коралите предизвика радикални изменения в микса от коралови видове на стотици отделни рифове от веригата, в които зрели и разнообразни рифови екосистеми се трансформираха в деградирали системи, в които оцеляват само няколко много издържливи вида“ – предупреди Ейндрю Беърд от изследователския панел на университета „Джеймс Кук“.

Големият бариерен риф е обявен за едно от седемта природни чудеса на света. Той е най-голямата жива структура на планетата и е видим от космоса.

Големият бариерен риф – изглед от космоса /снимка – НАСА/
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук