Хонда Тадакацу бил един от най-известните самураи в Япония. Кръвожадният войн участвал в повече от 100 битки и почти във всички побеждавал. През целия си житейски път, самураят нито веднъж не позволил да бъде ранен. Нито веднъж!
Оцеляването при толкова много битки, без да получиш и едно охлузване, е доста трудно постижение.
Но Хонда Тадакацу бил роден за война. Независимо от ситуацията и колко напечено било положението, той успявал да се измъкне.
РАННИ ГОДИНИ
Хонда Тадакуцу бил роден, в провинция Микава, през 1548г., в едно от най-престижните семейства в Япония, известни със своята лоялност и всеотдайност.
Когато бил млад, Хонда служил в редиците на Токугава Иеясу – шогунът, който в последствие обединил Япония и дал началото на едно управление, продължило два века.
Докато се биел на страната на бъдещия шогун, Хонда успял да се издигне до една от най-високите позиции. Той се превърнал в един от четиримата „Небесни царе” на Токугава. Това била възможно най-голямата чест, която можела да бъде отдадена на самурай.
Преди обаче да стигнем до същината на историята, трябва да разберете какви да били оръжията му.
ЕКИПИРОВКА
Шлемът на Хонда бил най-впечатляващата част от екипировката му. От него излизали големи рога, които изглеждали почти толкова страшни, колкото и погледа на самурая. Шлемът, до голяма степен, му помагал да бъде забележим на бойното поле.
Освен всичко, Хонда притежавал огромен самурайски меч – „Посичащият водни кончета”.
Това, разбира се, не звучи толкова впечатляващо, но почакайте да чуете историята му.
Легендата разказва, че този човек бил напълно вманиачен да поддържа меча си остър. Един ден, няколко водни кончета кацнали на ръба на катаната и веднага се разполовили.
Мечът бързо добил популярност и до днес в Япония за него се носят легенди.
ВОЕННА ДЕЙНОСТ
След като се доказал като брилянтен войн. Тадакацу станал един от най-доверените генерали на Токугава и бил до него през целия период на воюване.
По време на битката при Анегава той поел командването на малцина самураи. Те били принудени да се изправят срещу 10 000-та войска на врага на Токугава – Такеда и едва устояли на всички нападения.
Няколко години по-късно, по време на битката при Микатагахара през 1572г., Хонда и самураите му отново се изправили срещу кръвожадните войници на Такеда.
Първите се били смело, независимо, че били превъзхождани по численост.
Вражеските конници пробили защитата на Токугава и лично Хонда се наел да състави план как да защити господаря си.
Скоро Тадакацу измислил как да отмъсти на Такеда. Възможност получил няколко месеца по-късно в битката при Нагашино.
Хонда ръководил 3 000 пехотинци, въоръжени с ултра модерни оръжия, пушки и прочее. Те били разположени на висок хълм, от който виждали цялата околия и практически засада била невъзможна. Започнала престрелка, много самураи и от двете армии паднали в боя.
Но все пак войниците на Хонда успели да спечелят. По време на стрелбата, хората на Тадакацу успели да убия 8 от генералите на вражеската армия.
За Хонда се твърди още, че е първият японски полеви командир, който строил войниците си в две редици – предната стреляла, а докато самураите презаредят пушките, втората продължавала атаката.
Трябва да се отбележи, че великият Ода Нобунага бил мозъкът на стратегията – именно той я споделил на Хонда.
Но може би най-епичният момент за самурая с прословутия меч – „Посичащият водни кончета” – бил в битката при Комаки през 1584г.
Токугава чул, че огромната армия на Тойотоми се приближава и затова взел голяма част от войниците си и тръгнали да ги пресрещнат, оставяйки Хонда да защитава замъка Комаки само с около 200 мъже.
Досещате се, че малко, след като Токугава тръгнал, армията на Тойотоми се появила пред замъка.
Повечето от нас биха си казали, че битка в случая е кауза пердута и вероятно биха се подготвили за бягство.
Но не и Хонда Тадакацу! Този човек събрал всичките си 200 налични самураи, взел меча си и излязъл да посрещне врага. На всеки един самурай от тези на Хонда се падали по 50 от вражеските.
Тадакацу обаче се изсмял и предизвикал цялата вражеска армия да излезе срещу него.
Огромната армия на Тойотоми била още от другата страна на моста, когато Хонда излязъл и го предизвикал.
Командирът на вражеската армия бил толкова впечатлен от смелостта на младия самурай, че наредил никой от неговите войници да не напада Хонда или хората му.
Незабавно заповядал отстъпление и всичките му войници поели на нов поход – да търсят Токугава.
Ще наречем това „безупречна морална победа”.
Хонда Тадакуцу участвал в голяма част от сраженията по време на периода на засилени военни действия в Япония. Той бил един от най-доверените и надеждни командири на Токугава.
Участвал е в битката при Одавара, както и в нашествието срещу Корея. По време на великата битка при Секигахара, след която Токугава станал шогун на Япония, командвал 500 елитни самураи.
ХОНДА В МИРНО ВРЕМЕ
Заради лоялността си, най-силният и най-великият войн в периода на войните, Хонда получил огромни земи и множество титли от господаря си.
Тадакацу не бил противник на мирното време и доста след края на войните останал верен на Токугава.
Самураят обаче се разочаровал от бюрокрацията и политически неразбирателства, и не минало много време преди да се оттегли от обществения живот.
Имал няколко деца и заедно с тях живеел в луксозен замък.
Хонда Тадакацу умрял от естествена смърт през 1610г.
Най-важната част от японската история са самураите. Прочетете още за тях ТУК.
Мистичните нинджа са най-противоречивите герои от японската култура. Цялата истина за тях може да намерите ТУК
Най-великата самурайска битка е била при Секигахара.
А войните са използва КАТАНА.
Кой е най-великият самурай вижте ТУК.
Най-бруталният самурай на всички времена се казвал Ии Наомаша. Неговата история може да прочетете ТУК.
Кой е шогунът, променил облика на Япония може да разберете ТУК.
За още любопитни новини харесайте страницата ни във Фейсбук.