Откриването на повече от 1400 произведения на изкуството в занемарен апартамент в Мюнхен през 2012 година удиви света. Мащабната колекция бе намерена случайно в дома на Корнелиус Гурлит – син на известния колекционер от времето на нацизма Хилдебранд Гурлит.

Корнелиус Гурлит колекция

Експертите и до днес вярват, че много от намерените картини, скици и скулптури, сред които и творби на Клод Моне, Пикасо, Реноар и Огюст Роден, са били иззети или закупени на безценица от еврейските колекционери и търговци на изкуство.

Тази седмица 400 от великолепните предмети ще бъдат изложени за първи път в „Бундескунстхале“ в Бон, Германия и в „Кунстмузеум“ в Берн, Швейцария. Представени наред с исторически изображения и архивни материали, картините хвърлят нова светлина върху този мрачен период от германската история.

Музей на изкуствата в Берн

„Освен исторически и художествено-исторически аспект, те ни предлагат и морален“, коментира значението им Райн Волфс – куратор на експозицията в Лондон.

„Нацистката система за ограбване на изкуството е играела изключително важна роля за Хитлер, изкуството е притежавало харизма и се е считало за нещо непреходно, нещо вечно. Защото каквото и да се е случвало в историята, творчеството винаги е продължавало да съществува“, твърди още Волфс.

Корнелиус Гурлит колекция

През 30-те и 40-те години на миналия век нацисткият режим заграбва хиляди произведения на изкуството от еврейските семейства или ги изкупува на безценица, тъй като собствениците им се опитват отчаяно да напуснат Германия.

Изследователи, финансирани от германското правителство, работят в продължение на няколко години, за да проследят произхода на стотиците открити творби в дома на Гурлит. Много от произведения обаче са се продавали без да се издават документи, да се плащат данъци или лицензии за износ, което прави проследяването на техният произход изключително трудно.

Корнелиус Гурлит колекция

„Това е било време на измамнически дела. Дилъри като Гурлит са успели да прикрият следите на всички тези творби“, каза за Си Ен Ен Андреа Барезел-Бранд, която ръководи проекта за произхода на творбите от януари 2016 година насам.

Тя и екипът й се занимават с проучване на 735 от предметите, открити в апартамента на Гурлит, като ги чакат още стотици.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук