Илън Мъск, Марс
на снимката: Илън Мъск

Изстрелването на ракетата Space X Falcon 9, която през август изведе тайвански спътник в орбитата, е предизвикала образуването на 900 км дупка в йоносферата. Това се казва в изследване на Националния университет на Тайван.

В него се отбелязва, че относително малкият товар е позволил ракетата да бъде изстреляна по почти вертикална траектория. В резултат на това се образувала V-образна кръгова ударна вълна, която заедно с отделените газове от двигателя е довела до появата на дупка в плазмата на йоносферата с диаметър около 900 км. Отбелязва се, че тя се е запазила няколко часа. Учените посочват, че тя е най-голямата в цялата история на космическите изстрелвания.

Йоносферата е слой от атмосферата на Земята, разположен между 75 и 1000 км. от земната повърхност. Нарича се така, тъй като в йоносферата слънчевата енергия и космическата радация йонизират атомите. По този начин атомите се освобождават от един или повече от своите електрони и се превръщат в положително заредени частици.

Йотосферата е важна, тъй като тя рефлектира радиовълните. По този начин се осъществяват спътникови и радиокомуникации през цялата планета. Въпреки че дупката в йоносферата ще се затвори след време, подобни разкъсвания могат да причинят проблеми в работата на GPS-системите.

Space X е американска компания, която е основана и ръководена от бизнесмена Илън Мъск.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук