Жените отрязват косите си на протестите в Иран
Жените отрязват косите си на протестите в Иран. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иранската съдебна система ще проведе публични съдебни процеси срещу около 1000 души, обвинени, че са участвали в размирици в Техеран, съобщи полуофициална информационна агенция в понеделник, засилвайки усилията за потушаване на продължаващите вече седмици протести, разпалени след смъртта на Махса Амини в полицейския арест.

Протестите, които се провеждат вече почти седем седмици и са едно от най-смелите предизвикателства към иранските духовни лидери след Ислямската революция от 1979 г., продължават въпреки смъртоносните репресии и все по-строгите предупреждения, като Революционната гвардия открито казва на демонстрантите да не излизат по улиците, предаде „Ройтерс“.

Във видеоклип, споделен в социалните мрежи, една жена заяви, че 22-годишният ѝ син е получил смъртна присъда преди два дни на първоначалното съдебно заседание, и призова за помощ. Широко следеният акаунт в Twitter, който сподели видеото, 1500tasvir, заяви, че той е бил съден от „трибунала за бунтовници“, пише „Ройтерс“.

Иранските лидери нарекоха протестите заговор срещу Ислямската република от страна на врагове, включително САЩ, и обещаха твърди действия срещу протестиращите, които определиха като „бунтовници“.

Протестиращи от всички слоеве на обществото взеха участие, като студентите и жените изиграха важна роля, размахвайки и изгаряйки забрадки, тъй като 22-годишната Амини почина в ареста на моралната полиция, която я арестува за „неподходящо облекло“.

Полуофициалната информационна агенция Tasnim, позовавайки се на главния съдия на Техеран, съобщи, че съдебните процеси срещу около 1000 души, „които са извършили саботажни действия по време на последните събития, включително нападения или мъченически убийства на охранители, (и) подпалване на обществено имущество“, ще се проведат в Революционния съд.

Съдебните процеси са насрочени за тази седмица и ще се проведат публично, се казва в съобщението.

Не стана ясно веднага дали обявените в понеделник 1000 обвинителни акта включват 315 протестиращи, за които официалната информационна агенция IRNA съобщи в събота, че са обвинени в Техеран, като поне петима от тях са обвинени в углавни престъпления.

Във видеоклип, споделен в социалните мрежи, майката на 22-годишния Мохамед Гобадлу заяви, че той е бил разпитван без присъствието на адвокат.

„Синът ми е болен, съдът дори не позволява на адвоката му да влезе в съдебната зала… Разпитаха го без присъствието на адвокат и още в първото заседание го осъдиха на смърт и искат да изпълнят това възможно най-скоро“, казва жената, която не съобщава името си.

Засилвайки предупрежденията срещу протестиращите, командирът на Революционната гвардия Хосейн Салами заяви протестиращите да не излизат в събота по улиците, обявявайки това за „последния ден на бунтовете“.

Саид Голкар от Университета на Тенеси в Чатануга заяви, че предупреждението е ясно послание, че Ислямската република разглежда протестите като „много застрашаващо режима събитие“. Продължаващите протести са „знак, че хората са по-решени да предизвикат режима в сравнение с миналото“, каза той.

„За съжаление историята ни е показала, че те са готови да използват всякаква степен на насилие, за да останат на власт“.

Революционната гвардия, която е на пряко подчинение на върховния лидер аятолах Али Хаменей, все още не е използвана за потушаване на размириците. Досега властите използваха предимно силите за сигурност, включително доброволческата милиция Басидж.

Активистката информационна агенция HRANA съобщи в събота, че 283 протестиращи са били убити по време на размириците, включително 44 непълнолетни. Убити са и около 34 служители на силите за сигурност.

Според акаунта в Twitter Tasvir1500 в понеделник в университетите в Техеран отново са започнали да се събират протестиращи.

Протестите бяха подхранени от смъртта на няколко тийнейджърки, за които се съобщава, че са били убити по време на демонстрация.

В понеделник хора скандираха срещу правителството по време на събрание на гроба на 16-годишно кюрдско момиче, убито от силите за сигурност в град Санандадж, столица на провинция Кюрдистан, според правозащитната организация Hengaw.

Няколко западни сили осъдиха Техеран заради смъртта на Амини и репресиите, като наложиха нови санкции на ирански служители.

В неделя външният министър на Германия заяви, че Германия и Европейският съюз проучват дали да класифицират Революционната гвардия като терористична организация.

Иранското външно министерство заяви, че позицията на Германия по въпроса е „неконструктивна, безотговорна и незаконна“.

През 2019 г. Съединените щати включиха Революционната гвардия в своя списък на чуждестранните терористични организации.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук