Извън прегръдките, целувките и напомпаните речи, отношенията между България и Русия се измерват чрез реалната икономика, или с други думи – през обема на вноса и износа. Всъщност, тези цифри отразяват реалната политика и истинската важност на двете страни една към друга.
Данните на Националния статистически институт ясно показват няколко неща:
- Руската икономика печели много повече, отколкото България чрез негативния търговски баланс
- Русия внася в България стоки за над 6 милиарда лева, а България изнася за Руската Федерация едва на стойност 745 милиона.
- България печели много повече, изнасяйки стоки за държави от Европейския съюз, Китай и съседите ни – Румъния, Турция и Сърбия
В графиката дисбалансът ясно се вижда.
Като допълнение прилагаме и таблица с туристическите пътувания на българи в Русия и на руснаци в България. От нея също е ясно, че руските туристи отдавна не са от структурно значение за българския бизнес.
Включваме още един продукт, който традиционно е търсен от туристите и който през преди десетилетия намираше пазар основно в Русия. Днес България изнася близо 60 милиона литра, сочат данните на министерството на земеделието.
„Пазарите са основно в ЕС, Китай, Русия, САЩ. Имаме и в Румъния, много разговори се водят. Годишната консумация на вино в България е от 110-120 млн. литра, но това е статистика, която включва и домашно произведеното вино“, каза министър Порожанов.
По думите му основният пазар остава Европейският съюз.
По данни на НСИ, топ три партньорите на България за износ на вино, в периода 2003-2017г., са Русия, Полша и Обединеното кралство. През 2017г. България е изнесла общо 31 395 037 литра вино на обща стойност 69 227 796 лева.
Топ три страните партньори на България при вноса на вино са Италия, Франция и Северна Македония. Страната ни е внесла 8 726 774 литра вино на обща стойност 36 719 413 лева.
На фона на тези цифри, всеки един човек, дори без икономическо образование, може лесно да си направи извода, че Русия е третостепенен икономически партньор на България и че всички твърдения по този въпрос, са далеч от икономическата и житейска реалност.