Тръмп, инаугурация
Момент от инаугурацията на Доналд Тръмп

Доналд Тръмп се закле като президент на Съединените щати преди три месеца – на 20 януари 2017г.Днес репортерите, широката общественост и самият Тръмп ще отбележат първите 100 дни в длъжност. Но много американци и хора отвъд океана може да се чудят: какво е толкова специално за първите 100 дни на президента? Краткият отговор е нищо. Президентският мандат е четири години или общо 1461 дни. Така че 100 дни е само малък процент от цялото това време. Всъщност много наблюдатели посочват, че големите проблеми, пред които са били изправени по-рано американските президенти, често са станали много по-късно. Например Джордж Буш е бил президент повече от седем месеца, когато терористите нападнаха Съединените щати на 11 септември 2001г. Въпреки това американците все още използват 100-дневната марка на президента като време, за да обмислят как работи новата администрация и дали нещата са се променили.

В книгата „Думите, които работят” д-р Франк Лунц пише следното:  „В политиката по принцип не се използва постоянен език, защото американците всъщност не обичат политиката. Помним само няколко велики речи, тъй като са ни вдъхновили отново  и отново. Но езикът на кампаниите и обръщенията на президента на САЩ към нацията, когато пишещите речите демонстрират най-добрите си качества, се забравят почти винаги.”

В този смисъл, наблюдавайки управлението на настоящият президент на страната искам да попитам: А самият Тръмп помни ли думите, които е изрекъл по време на предизборната си кампания? Думи, казани с категоричен тон, звучащи убедително и спечелили му победа срещу кандидата на демократите Хилари Клинтън?

Макар и да показва способност да еволюира, редица международни експерти описват „първите 100” на Тръмп като пълен провал. Интересен факт е, че самият Тръмп заявява многократно по време на кампанията си, както и в периода на предаване на властта, че има амбициозен план от десетина фундаментални проекта за първите 100 дни.

„На 8 ноември американците ще гласуват за моя 100-дневен план за възстановяването на просперитета на нашата държава, за сигурността на нашите градове и честността в нашето правителство. Това е моето обещание пред вас”, обяви Доналд Тръмп в реч в Гетисбърг, Пенсилвания, през октомври 2016г.

Сега, когато е президент, Тръмп обаче смята, че този срок не е важен. В социалната мрежа „Туитър”, където той често публикува написа, че 100-те дни са „глупав стандарт”. Това е поредният случай, в който Тръмп президентът прави остър завой от Тръмп кандидата.

Нека проследим какво друго  обеща, изпълни, извъртя на 180 градуса или направо излъга Тръмп. Той обеща, че „ще изпразни блатото” във Вашингтон от лобисти и свързани с Уолстрийт хора. Вместо това запълни администрацията си и най-близките съветници с бивши високопоставени служители от „Голдман сакс”.

Тръмп и републиканците обещаха, че на ден първи ще отменят и заменят реформата в здравното осигуряване „Обамакеър“ след 7 години на непрестанни атаки срещу нея. Вместо това обаче скалъпеният им проект дори не бе гласуван в Конгреса, а и нямаше да изпълни обещанието на президента за „страхотно здравеопазване с малка част от цената и ще бъде толкова лесно“. Оказа се, че не е толкова лесно – „никой не е очаквал колко сложно е здравеопазването”, каза Тръмп и предизвика подигравките на демократите.

Стената с Мексико, за която щеше да плати Мексико – едно от най-големите му обещания.

„Когато Мексико изпраща своите хора, те не изпращат най-добрите. Те изпращат хора, които имат много проблеми и те ще вкарат тези проблеми при нас. Те ще донесат със себе си престъпност, изнасилвачи. Бих изградил голяма стена, а никой не изгражда стени по-добре от мен, повярвайте ми. И аз ги изгради много евтино. Аз ще изградя голяма стена на южната ни граница с Мексико, помнете ми думата”, заканваше се президентът по време на кампанията.

Първо се отказа желанието Мексико да плати и поиска пари от Конгреса, за да започне строежа й. След като стана ясно, че нито Мексико, нито Конгресът ще платят за нея, Тръмп даде заден ход и по всичко изглежда, че това предизборно обещание ще остане също неизпълнено. Освен това държавният глава на САЩ се отказа да определи Китай като „валутен манипулатор” – обръщане на 180 градуса от кампанията, и все още не е предложил данъчна реформа, каквато обеща.

По всичко личи, че американският президент е непредсказуем. Светът може да очаква от него нестандартни решения и обрати в политическите му ценности и приоритети.

Е, господин Тръмп, какво следва?

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук