Екипът зад InternetActivism, от ляво на дясно: Ейдриън Гри, Криш Шах, Уил Депю, Анант Синха и Ави Шифман.. Снимка: CNN

Петима активисти в областта на цифровите технологии създават уебсайт, за да помогнат за осигуряването на подслон на оцелелите от земетресението в Сирия и Турция, което остави милиони хора без дом при ниски зимни температури.

Само 48 часа след земетресението, превърнало градовете в развалини, Ави Шифман създава TakeShelter – сайт, който свързва разселените хора с домакини по света, предлагащи домовете си като подслон, разказва CNN в публикация, посветена на активистите и тяхната инициатива.

„В момента десетки хиляди мръзнат в зимния студ без подслон“, казва 20-годишният Шифман пред CNN. „TakeShelter връща властта в ръцете на разселените от земетресението, като им позволява да намерят подслон сега, вместо да чакат в студа или в препълнените центрове за помощ“.

Около 50 000 души загинаха след земетресението на 6 февруари, а според Агенцията на ООН за бежанците само в Сирия над 5 милиона души може да се нуждаят от помощ за подслон.

Шифман работи с още четирима софтуерни инженери – 19-годишните Криш Шах, Ейдриън Гри и Уил Депю, както и 21-годишния Анант Синха – за да стартират TakeShelter. Уебсайтът е пуснат чрез InternetActivism – организация с нестопанска цел, която те основават, за да разработват цифрови хуманитарни инструменти, като уебсайтове и приложения, „за да помагат на тези, които са засегнати от несправедливост, катастрофа и разселване“.

„Нашето поколение често се чувства заклещено между отчаяното желание да помогне и усещането, че не можем да направим нищо“, каза Депю пред CNN. „Надявам се, че InternetActivism показва на хората колко способни сме всички ние да създадем истинска промяна в света. Това просто изисква да мислите малко по-различно. Толкова съм развълнувана, че виждаме как реални хора намират подслон, от който се нуждаят, в нашата платформа“.

Хората, които желаят да отворят домовете си за разселени хора, оцелели след земетресението, могат да се регистрират на TakeShelter.org и да публикуват публична обява. Разселените оцелели от земетресението на свой ред могат да търсят на сайта близки семейства, които да ги приемат.

Освен рекламите в социалните медии доброволците са на терен, за да откриват разселени хора и да ги свързват директно с домакини чрез уебсайта. Други турски групи, активисти и влиятелни личности също популяризират TakeShelter чрез социалните медии и от уста на уста, казва Шифман.

Според Шифман повече от 100 семейства, разселени от земетресението, вече са намерили подслон чрез уебсайта, който е преведен на английски, турски и арабски език.

„Положихме много усилия да създадем сайта така, че да бъде интуитивен, защото разбираме, че нашите потребители често са стресирани, на ново място и бързат“, каза Шифман, който преди година създаде Ukraine Take Shelter след руската инвазия в Украйна. Според Шифман този уебсайт е свързал 100 000 украински бежанци с домакини от цял свят.

Американският хуманитарен работник от сирийски произход Мустафа е виждал трупове, деца, живеещи под дърветата, скърбящи семейства, които се борят да останат живи при минусовите температури, и улици, претъпкани с оцелели, които сега са бездомни и няма къде да отидат, разказва CNN.

„Милиони хора все още са по улиците и ще умрат в студа, ако нямат подслон“, казва Мустафа. „Късметлиите имат палатка, дори да е ужасна палатка. Ако имат поне брезент, те са късметлии“.

През 2011 г. Мустафа стартира Сирийската спешна работна група (SETF), за да помогне на сирийците, разселени от гражданската война, да намерят жилище, образование и лекарства. Сега групата си партнира с InternetActivism, за да стартира TakeShelter, свързвайки оцелели след земетресение без подслон с домакини чрез уебсайта.

„Партньорството означава, че сме в състояние да помогнем за подслоняването на сирийците, които са опустошени от 12-годишните военни престъпления, а сега и от най-тежкото природно бедствие в историята на Сирия и Турция“, заяви Мустафа. „Работата на InternetActivism със SETF може да ни помогне да се възползваме от технологиите, за да помогнем на хората, които светът е оставил сами“.

При съчетаването на цифрова платформа, в която всеки може да се регистрира, съществува риск и за безопасността, отбелязва изданието.

Международни организации като Агенцията на ООН за бежанците предупреждават, че бежанците и други принудително разселени хора са „лесна мишена за трафикантите, които се възползват от несигурността на тяхното положение, за да ги експлоатират“.

За да се намали рискът и да се запази безопасността на уебсайта и на хората, които го използват, домакините преминават през задължителни проверки за проверка на самоличността, като правят снимка на държавния си документ за самоличност, която след това модераторите сравняват със снимка на лицето им.

TakeShelter включва предупреждения във всяка обява, за да насочи бежанците как безопасно да проучват домакина в социалните медии, да предупреждават семейството и приятелите си за това при кого са отседнали и как да разпознават евентуални сигнали за опасност. Сайтът предоставя и местни номера за спешни случаи, както и горещата линия на Агенцията на ООН за бежанците за незабавна помощ.

Екип от модератори редовно преглежда всяка обява и докладва на местните власти за злонамерени потребители. Потребителите на сайта също могат да докладват за обяви.

Като евреин, чиято баба е оцеляла по време на Холокоста благодарение на семейство, което тайно ѝ е дало подслон, Шифман разбира дългосрочното въздействие на приютяването на уязвимите, разказва CNN.

„Когато виждам, че благодарение на нашата работа се спасяват животи, ми харесва да мисля, че това дава възможност на бъдещите поколения да продължат да живеят“, казва той. „Когато хората имат сигурен подслон, те могат да се съсредоточат върху това да поправят живота си, да си намерят нова работа, да се установят на ново място, да запишат децата си на училище. Надявам се, че TakeShelter ще позволи на хората да живеят пълноценно, което иначе може би не биха имали“.

Стремежът му да намери начини за свързване на хуманитарната помощ с технологиите след бедствия като земетресението е това, което го кара да се запознае със съоснователите си от InternetActivism в социалните мрежи. И петимата прекъсват работата си в университетите, за да разработят организацията с нестопанска цел, която стартират през 2022 г.

„Нашата надежда е, че работата ни служи като проект, показващ, че всеки, който разполага с лаптоп и интернет връзка, може да създаде огромно положително въздействие за своята общност. Всичко, което трябва да направите, е да мислите креативно“, казва Синха, софтуерен инженер на TakeShelter.

Целта на групата е да изгради набор от хуманитарни инструменти – включително TakeShelter – които да са готови незабавно при настъпване на криза, вместо всеки път да се разработват инструменти от нулата.

Въпреки че много хора са се отдръпнали от новините за земетресението, екипът на InternetActivism казва, че няма да забави усилията си да изведе колкото се може повече оцелели от улиците възможно най-скоро.

За хората, разселени от земетресението, първата и най-критична стъпка в трудното им пътуване към изцелението е просто да останат живи. Без достатъчно храна, подходящо зимно облекло и сигурен подслон всяка студена нощ, която преживеят, се смята за чудо.

Особено в Сирия, където достъпът до помощ е силно ограничен, а други политически опасности застрашават ежедневието на гражданите, „безопасността е ниска летва“, според Мустафа.

„Хората в Сирия са свикнали с бомби, атаки с химически оръжия, тежка артилерия, обстрел, руски бомбардировки, ИДИЛ, списъкът продължава с това колко уязвими са тези разселени хора“, казва той.

След като става свидетел на повтарящи се катастрофи в Сирия – от въздушни удари до гладуващи деца и психологическите последици от трагедиите, Мустафа мечтае за свят, в който хората да спрат да забравят страната му:

„Те не просто са преживели най-тежката хуманитарна катастрофа в историята на страната си, те са пострадали от военни престъпления и са били проваляни от международната общност отново и отново“, казва той. „Най-малкото трябва да им осигурим хуманитарна помощ, за да им помогнем да оцелеят, когато мнозина няма да преживеят дори още един ден“.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук