На снимката: Заря над операта в Сидни

Светът посрещна новата година с многобройни партита на „Таймс Скуеър“ и фойерверки над европейските столици, надявайки се на край на войната срещу Украйна и на завръщане към нормалното състояние в Азия след края на войната.

Годината беше белязана от конфликта в Украйна, икономическия стрес и последиците от глобалното затопляне. Но това беше и година, в която се състоя драматично Световно първенство по футбол, бързи технологични промени и усилия за посрещане на климатичните предизвикателства, пише „Ройтерс“.

След като 2023 г. се спусна над Азия, Африка и Европа, Ню Йорк посрещна новата година в типичния си стил, когато хиляди хора се събраха в заграждения под проливния дъжд на „Таймс Скуеър“ и чакаха с часове да падне топката – 3,7-метрова геодезична сфера, изработена от кристал Уотърфорд, се спусна по стълба на 25-етажна сграда, за да отбележи промяната в календара.

Междувременно милиони хора наблюдаваха съпътстващите музикални изпълнения и обратното броене по телевизията от сухи и топли дневни по целия свят.

По-рано, отвъд Атлантическия океан, Лондонското око се оцвети в синьо и жълто в знак на солидарност с Украйна, докато фойерверките видяха полунощ в британската столица.

Празникът, който кметът на Лондон определи като най-големия в Европа, препращаше и към починалата през септември кралица Елизабет II, червено-белите цветове на английския футболен отбор и цветовете на дъгата на събитието ЛГБТ Прайд, което през 2022 г. имаше 50-годишен юбилей.

Тържественост в Украйна

За Украйна изглеждаше, че не се вижда краят на боевете, които започнаха, когато Русия нахлу през февруари.

В ранните часове на новогодишния ден в Киев и на други места в Украйна се чуха многобройни взривове, а в цялата страна зазвучаха сирени за въздушно нападение.

В събота Русия изстреля бараж от крилати ракети, който украинският омбудсман по правата на човека определи като „терор в новогодишната нощ“.

В цялата страна остана в сила вечерен полицейски час, което направи невъзможно празнуването на началото на 2023 г. на много обществени места. Няколко областни управители публикуваха съобщения в социалните мрежи, в които предупреждаваха жителите да не нарушават ограниченията.

В Киев обаче хората се събраха край централната коледна елха в града с наближаването на полунощ.

„Ние не се отказваме. Не можаха да провалят празненствата ни“, каза 36-годишната Ярина, която празнуваше със съпруга си, обвита с мишлета и приказни лампички, пише „Ройтерс“.

Във видеопослание по случай Новата година украинският президент Володимир Зеленски, избран от списание „Тайм“ за човек на 2022 г., заяви: „Искам да пожелая на всички нас едно нещо – победа.“

И Путин направи обръщение

Руският президент Владимир Путин посвети новогодишното си обръщение на сплотяването на руския народ зад своите войски.

Празненствата в Москва бяха приглушени, без обичайните фойерверки на Червения площад.

„Не бива да се преструваме, че нищо не се случва – нашите хора умират (в Украйна)“, каза 68-годишната Елена Попова. „Празнува се празник, но трябва да има граници.“ Много московчани заявиха, че се надяват на мир през 2023 г.

В Европа

На други места в Европа фойерверки избухнаха над Партенона в Атина, Бранденбургската врата в Берлин и Триумфалната арка в Париж, където тълпи се събраха на булевард „Шанз-Елизе“, за да наблюдават първите новогодишни фойерверки във френската столица от 2019 г. насам.

Но както на много други места, чешката столица Прага изпитваше икономически затруднения и затова не организира фойерверки.

„Провеждането на тържества не изглеждаше подходящо“, заяви говорителят на кметството Вит Хофман.

COVID помрачи празника в Китай

По-рано Австралия започна празненствата с първата си новогодишна нощ без ограничения след две години на смущения, причинени от COVID. Сидни посрещна Новата година с типично ослепителни фойерверки, които за първи път включваха дъгов водопад от моста Харбър.

В Китай строгите ограничения на COVID бяха отменени едва през декември, когато правителството внезапно отмени политиката си на „нулев COVID“ – промяна, която доведе до рязко покачване на инфекциите и означаваше, че някои хора не бяха в настроение да празнуват.

Въпреки че официалният брой на смъртните случаи в Китай едва се покачва, базираната в Обединеното кралство фирма за здравни данни Airfinity изчисли миналата седмица, че около 9000 души в страната вероятно умират всеки ден от COVID.

„Този вирус трябва просто да си отиде и да умре, не мога да повярвам, че тази година не мога да намеря дори здрав приятел, който да излезе с мен“, пише един потребител на социална медия, базиран в източната провинция Шандун.

Но в град Ухан, където пандемията започна преди три години, хиляди хора се събраха, за да въпреки силното присъствие на охраната.

Бяха издигнати барикади и стотици полицейски служители стояха на стража. По високоговорители се разнасяше съобщение, което съветваше хората да не се събират. Но големите тълпи от празнуващи не обръщаха внимание на това.

В Шанхай много хора се струпаха на историческата крайбрежна алея Бунд.

„Всички дойдохме от Ченду, за да празнуваме в Шанхай“, казва Да Дай, 28-годишен ръководител на дигитални медии, който е на посещение с двама приятели. „Вече имахме COVID, така че сега чувстваме, че е безопасно да се забавляваме“.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук