Изследователи от Йейлския университет са открили имунна характеристика при пациенти с COVID-19, която влияе върху тежкия ход на инфекцията, пише в. „Гардиън”.
Учените са установили, че голям брой „грешни“ антитела (автоантитела) в кръвта, насочени към органите, тъканите и самата имунна система, а не за борба с нахлуващия вирус, не само провокира усложнения при заразени с COVID-19, но и причинява продължително и тежко боледуване.
Експертите сравнили имунните реакции при пациенти и неинфектирани хора и открили сред някои от заразените много анормални антитела, които блокират антивирусната защита, унищожават полезните имунни клетки и атакуват тялото в няколко посоки: от мозъка, кръвоносните съдове и черния дроб до съединителната тъкан и стомашно-чревния тракт.
По-нататъшни изследвания показват, че колкото повече „автоантитела“ пациентът има в кръвта си, толкова по-лошо понася инфекцията. Дори повече от тези антитела са открити при пациенти с COVID-19, отколкото при хора с автоимунното заболяване лупус.
Конвенционалните антитела блокират вирусите, като се придържат към протеините на повърхността им, но автоантителата имат неправилна форма, така че по погрешка се свързват с протеини, които са върху здравите човешки клетки, казват учените.
Експертите също така изясниха, че докато известно количество автоантитела са присъствали при някои пациенти преди инфекцията с COVID-19, други са се появявали с напредването на инфекцията