климат, глобално затопяне

Европейците ще трябва да свикнат с наводнения и пожари. Екстремните метеорологични явления вероятно ще се увеличат по честота и интензивност и ще ускорят промяната на климата, предупредиха водещите световни учени.

В голям доклад за състоянието на науката за климата, публикуван в понеделник, Междуправителствената група на ООН по изменението на климата (IPCC) заяви, че човешката дейност води до „безпрецедентни“ промени в климата на планетата. Това  включва повишаването на морското равнище, който процес е „необратим“ в продължение на стотици или хиляди години.

Но глобалното затопляне няма да изглежда еднакво навсякъде и благодарение на напредъка в моделирането на климата, оценката на IPCC включва подробни прогнози за това, как изменението на климата ще се отрази на различните региони.

Ето какво казва докладът на IPCC за Европа:

Пожари и топлинни вълни

Учените твърдят, че температурите в Европа се повишат по-бързо от средното за света. На целия континент честотата и интензивността на топлинните вълни вече са се увеличили.

При затопляне с 2 градуса по Целзий екстремната топлина ще надхвърли „критичните прагове“ за човешкото здраве, земеделието и екосистемите. Горски пожари като тези, наблюдавани в Южна Европа през последната седмица, вероятно ще станат по-чести. Учените са силно уверени, че климатичните условия за пожар ще се увеличат в средиземноморския регион ако температурите се повишат с 2 градуса по Целзий или повече.

 

пожар

Авторите подчертават също, че температурната тенденция в Европа не може да бъде обяснена без човешкия фактор. IPCC казва, че хората са причината за изменението на климата. Градовете по света ще бъдат силно засегнати от бъдещите топлинни вълни, защото градските райони са по-топли, отколкото селските райони.

„Последиците от комбинацията на бъдещо градско развитие и по-честа поява на екстремни климатични събития, като горещи вълни, са повече горещи дни и топли нощи, отбелязва IPCC.

Наводнения и суши

Бедствия, като смъртоносните наводнения, наблюдавани в Германия и Белгия това лято, ще стават все по-чести. Екстремните валежи и свързаните с тях наводнения се очаква да се увеличат дори при най-ниските очаквани нива на глобално затопляне. Това включва всяка температура, която надвишава целта на Парижкото споразумение от 1,5 градуса по Целзий във всички европейски региони с изключение на Средиземноморието.

В Северна Европа учените вече са забелязали увеличаване на наводненията, свързани с дъждовете, което може да се „дължи на човешкото влияние“. (Екстремните метеорологични събития това лято бяха твърде скорошни, за да бъдат включени в доклада.) В Западна и Централна Европа вероятно също ще има повече речни наводнения. Междувременно Средиземноморието се очаква да види повече суши при глобалното затопляне с 2 градуса по Целзий или повече.

Наводненията в Европа
Палатки и каравани в наводнения къмпинг Reussbruecke, в Швейцария, 15 юли 2021г.

„Без бързи и продължителни съкращения на емисиите на парникови газове, причинени от човека, крайностите на водния цикъл ще продължат да се засилват. Ще има увеличение на температурата на повърхността на земята, както и по-тежки наводнения и суша“. Това заяви Ричард Алън , водещ автор на главата на доклада относно промените във водния цикъл.

Свеня Шулце, министър на околната среда на Германия, заяви, че в доклада на IPCC е ясно, че „вече не можем да избегнем много от последиците от изменението на климата“.

Повишаване на морското равнище и топене на ледниците

Независимо от сценария на глобалното затопляне, морското равнище ще се повиши навсякъде в Европа с изключение на Балтийско море. Вероятно ще продължи да се покачва и след 2100 година.

„Екстремните събития на морското равнище ще стават все по-чести и по-интензивни, което ще доведе до наводнения на крайбрежните региони“. IPCC предупреждава, че събития характерно случващи се веднъж в един век, могат да се случват всяка година. Това означава, че плажовете са застрашени, а бреговете ще се оттеглят през следващите десетилетия.

море

Студените дни ще стават по-рядко срещани в Европа, а топенето на ледниците, вечната замръзналост и снежната покривка ще продължи.

„Глобалното средно морско равнище ще продължи да се покачва в продължение на хиляди години, дори ако отделянето на въглеродни емисии се сведе до нула и глобалното затопляне бъде спряно, тъй като излишната енергия при минали емисии продължава да се разпространява в дълбокия океан и ледниците “, пише IPCC.

Учените казват, че е много вероятно Арктика да се е затоплила с два пъти повече от глобалните темпове през последните 50 години. „Почти сигурно“ е, че температурите в този регион ще се повишават с по-бързи темпове през този век. При всички сценарии на затопляне Арктика се предвижда „да остане без лед по време на летния си минимум“ поне веднъж средата на века.

Текстът е публикуван в „Политико“, заглавието е на редакцията.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук