Новият военен министър Красимир Каракачанов заяви, че е привърженик на задължителната казарма, макар че „ГЕРБ са на малко поразлично мнение“.
„В управленската програма се говори за доброволна военна служба. Аз ще настоявам в програмата да се запише и проучване на опция за връщането на наборната военна служба“, заяви Каракачанов.
Според него в редица европейски страни започва да се говори за наборна военна служба и темата става все по-актуална.
Връщането на казармата е една от основните теми в силно популисткия арсенал на националистите у нас и периодично се лансира през последните няколко години. ВМРО изкара идеята още по време на второто правителство на ГЕРБ, когато „Патриотичният фронт“ изготви два проектозакона в тази посока, които бяха отхвърлени в парламента. Тогава военното министерство дори изготви анализ, който очаквано показа, че връщането на задължителната казарма в България може да стане много трудно. Връщането на задължителната военна служба под каквато и да е форма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Освен това ще трябва да преосмисли наново целия сектор на отбраната.
Наборната казарма беше отменена през 2007-ма, като в последните години на съществуването си тя се беше превърнала в истинска агония както за войниците, така и за Министерството на отбраната (МО), което нямаше възможност да осигури навременното влизане на всички подлежащи на военна служба.
Това доведе до абсурдната ситуация да се търсят връзки за влизане, а не за скатаване от казармата, тъй като определени държавни позиции в сектора за сигурност изискваха отбиване на военната служба. „Късметлиите“ да се доредят до служба пък не получаваха качествена военна подготовка заради липсата на средства за муниции, военна техника и др.