Йенс Столтенберг, НАТО, военно нападение
на снимката: Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг има послание към американските републиканци, които дават предизборни обещания за намаляване на подкрепата за Украйна: Това само ще засили влиянието на Китай.

Йенс Столтенберг изрази мнението си в интервю за „Политико“ тази седмица, в което ръководителят на отбранителния алианс изтъкна необходимостта от дългосрочно американско присъствие в Европа и от широкообхватно увеличаване на разходите за отбрана.

„Присъствието на Съединените щати – но също и на Канада – в Европа е от съществено значение за силата и надеждността на трансатлантическата връзка“, каза Столтенберг.

И все пак в политическите среди витае тревога, че на хоризонта може да се появи по-сдържан САЩ. Предстоящите междинни избори в САЩ могат да наклонят контрола над Конгреса в полза на републиканците, което ще даде възможност на възходящата, подкрепяща MAGA (движението на Тръмп) републиканска кохорта, която настоява да се намали водещата в света военна помощ за Украйна, отпускана от президента на САЩ Джо Байдън.

Столтенберг предупреди, че неотдавнашните успехи на Киев на бойното поле не биха били възможни без подкрепата на съюзниците от НАТО. Той се обърна и към по-острите антикитайски настроения, които са характерни и за двете основни политически партии в САЩ.

Една победа на Русия, каза той, „би била лоша за всички нас в Европа и Северна Америка, в целия НАТО, защото това ще изпрати послание на авторитарните лидери – не само на Путин, но и на Китай – че чрез използването на брутална военна сила могат да постигнат целите си“.

Столтенберг обаче изрази оптимизъм, че САЩ няма скоро да изчезнат от Европа – или от Украйна. Всъщност контингентът от по-елегантни републиканци подкрепи многократните искания на Байдън за изпращане на пари и оръжия в Украйна.

„Убеден съм“ – каза ръководителят на НАТО – „че и след междинните избори в Конгреса – в Камарата на представителите и в Сената – все още ще има ясно мнозинство за продължаване на значителната подкрепа за Украйна“.

Предстоят трудни решения

Този дебат е плод на една тревожна реалност: Изглежда, че войната на Русия в Украйна ще продължи с месеци, докато бюджетите се свиват, а икономиките намаляват, пише „Политико“.

Във Вашингтон тази дискусия се засилва преди междинните изборите, насрочени за 8 ноември. Консерваторите все по-често изразяват нежелание да се изразходват огромни суми за помощ на Украйна. От началото на войната САЩ са обещали да предоставят на Украйна над 17 млрд. долара помощ за сигурност, което е доста повече от това, което Европа е поела като колективен ангажимент.

Столтенберг заяви, че е уверен, че Вашингтон ще продължи да помага на Украйна, „отчасти защото ако [руският президент Владимир] Путин спечели в Украйна, това ще бъде катастрофа за украинците“.

Но той също така подчерта връзката с Китай в момент, когато Пекин е на първо място в съзнанието на много американски политици – включително някои от същите консерватори, които повдигат въпроси относно обема на помощта за Украйна.

Наскоро администрацията на Байдън определи Китай като „най-сериозното геополитическо предизвикателство за Америка“ в своята стратегия за национална сигурност.

Документът изрично поставя Китай над Русия в дългосрочен план: „Русия представлява непосредствена и постоянна заплаха за регионалния ред на сигурност в Европа и е източник на смущения и нестабилност в световен мащаб, но не разполага с широкоспектърните възможности на Китай“.

„Очаквам, че на срещата на върха във Вилнюс през следващата година съюзниците от НАТО ще поемат ясен ангажимент да инвестират повече в отбраната“, заяви Столтенберг, като същевременно отбеляза, че „е малко рано да се каже“ с каква точна формулировка ще се съгласят съюзниците от НАТО.

Самите съюзници от НАТО са възприели различни подходи към Китай, като някои от тях все още възприемат много по-мека линия от тази на Вашингтон.

Столтенберг призна тези различия. Но той твърди, че Алиансът е постигнал напредък по отношение на противопоставянето с Пекин, като подчерта решението на НАТО по-рано това лято изрично да определи Китай като предизвикателство в документа си за дългосрочна стратегия.

За съюзниците от НАТО е „важно да застанат заедно и да се справят с последиците от възхода на Китай – и за това сме съгласни, и точно това правим“, каза той.

Отделянето на Северна Америка от Европа „не е добър модел, защото това ще намали силата, надеждността на връзката между Северна Америка и Европа“, смята Столтенберг.

Той все пак призова европейските съюзници на НАТО – които ще включват по-голямата част от континента на запад от Русия, след като членството на Финландия и Швеция бъде одобрено – да продължат да увеличават разходите си за отбрана.

„Силно вярвам, че европейските съюзници трябва да правят повече“, каза той и добави, че е „настоявал усилено“ по темата. „Добрата новина“, отбеляза той, „е, че всички съюзници, а също и европейските съюзници, са увеличили и сега инвестират повече“.

„Реалността е такава, че 80% от разходите за отбрана на НАТО идват от съюзници извън ЕС“, каза Столтенберг. Разположението на алианса в океана и на няколко континента също „ясно показва, че се нуждаете от трансатлантическа връзка и от съюзници извън ЕС, за да защитите Европа“.

„Но най-вече“, подчерта Столтенберг, „става въпрос за политика – не вярвам само в Европа, не вярвам само в Северна Америка“.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук