Договорили сме кредити без обезпечение за малкия и среден бизнес. Това каза на брифинг в Министерски съвет служебният министър на икономиката Кирил Петков.
„Това означава, че в рамките на тези дни можете да отиде до своята банка и да кажете, че искате да кандидатствате по програмата за възстановяване и без да трябва да правите ипотеки, ако сте истински бизнес и имате документи за това за последните 3 години, да можете да вземете до 80% от приходите си през 2019 или 2020 г., което е по-голямо от двете, да няма обезпечение“, обясни той, като добави, че кредитът ще се отпуска за период от 7 години.
Кирил Петков добави, че в момента най-важното за малкия и среден бизнес е в него да се влеят максимално много нови оборотни средства по най-бързия и смислен начин.
Той подчерта, че към този момент няма актуализация на бюджета и разходните пера са много лимитирани.
„Ето защо помислихме как можем да вкараме тези нови бюджетни средства в българската икономика през инструменти, в които реално не само държавата участва, но участва и частният капитал. Искам да благодаря на Асоциацията на банките, защото в момента имаме огромни средства в българските банки, но част от тях трудно могат да влязат в икономиката особено в засегнати сектори като туризма. Ето защо с разрешението на ЕК предлагаме гаранционна програма, която ще бъде с размер близо 2,5 млрд. нови средства в българската икономика, където българската държава ще застане като партньор и ще покрива 50% от риска на банките и до 80% на индивидуалните им позиции.“ каза Петков.
Той обясни, че по този начин ще бъдат „развързани ръцете“ на банките да дадат всички средства, които имат, но досега не са посмели да предоставят.