Горещини, море
Снимката е илюстративна Снимка:Pixabay.com

Климатичен колапс в реално време. Така генералният секретар на ООН Антонио Гутериш определи климатичната обстановка на планетата пред делегатите на 28-ата сесия на Конференцията на страните (COP28) по въпросите на изменението на климата, която беше открита днес в Дубай, Обединените арабски емирства.

Гутериш говори след представянето на доклад на Световната метеорологична организация за състоянието на климата, в който се казва,

че 2023 г. ще бъде най-горещата година, регистрирана досега.

„Тази година видяхме общности по света, засегнати от пожари, наводнения и високи температури – и въздействието е опустошително“, каза Гутериш.

От рекордното глобално затопляне световните лидери би трябвало да ги побият  тръпки и това трябва да ги накара да действат“, каза генералният секретар на ООН.

В доклада на СМО се посочва, че климатичните рекорди са били счупени през 2023 г., оставяйки „следа от опустошение и отчаяние“, пише The Guardian.

Данните до края на октомври показват, че 2023 г. е била с около 1,4C (2,5F) над прединдустриалните нива, което е причинено от продължаващото

нарастване на въглеродните емисии от изгарянето на изкопаеми горива

и от завръщането на климатичния феномен Ел Ниньо. Последният вероятно ще постави нов рекорд през 2024 г. с достигане на температурната граница от 1,5C (2,7F).

„Нивата на парникови газове са рекордно високи. Глобалните температури са рекордно високи. Покачването на морското равнище е рекордно високо.

Днес започва срещата на върха за климата КОП28 в Дубай

Антарктическият морски лед е рекордно нисък. Това е оглушителна какофония от счупени рекорди“, каза генералният секретар на СМО проф. Петери Таалас.

„Това е нещо повече от статистика“, каза той.

„Екстремните метеорологични условия унищожават животи и средства за препитание ежедневно – подчертавайки наложителната необходимост да се гарантира, че всеки е защитен от услуги за ранно предупреждение.

Не можем да се върнем към климата на 20-ти век, но трябва да действаме сега, за да ограничим рисковете от все по-негостоприемен климат през този и следващите векове“, обобщи Таалас.

Температурните рекорди отбелязани през юни, юли, август, септември и октомври 2023 г.

счупиха всички предишни рекорди за тези месеци, посочват от СМО.

Особено стряскащ е сривът в ледената площ на Антарктика. Максималната площ в края на зимата през 2023 г. беше най-ниската досега, с 1 милион кв. километра по-малко – площ, която се равнява на територия, по-голяма от Франция и Германия взети заедно.

СМО посочва, че екстремното време е имало голямо въздействие върху всички континенти.

Наводненията от средиземноморския циклон Даниел удариха Гърция, България и Турция и убиха хиляди хора в Либия.

Мадагаскар, Мозамбик и Малави пострадаха от един от най-дълготрайните тропически циклони в света – Фреди, през февруари и март, докато тропическият циклон Мока през май беше един от най-интензивните, наблюдавани някога в Бенгалския залив.

Световният добив на изкопаеми горива надвишава двойно необходимото за постигане на климатичните цели

Някои от най-големите екстремни горещини бяха измерени в Южна Европа и Северна Африка през юли, където термометрите достигнаха 48,2C в Италия и 50,4C в Мароко.

Сезонът на горските пожари в Канада изпепели площ повече от шест пъти по-голяма от нормалното, причинявайки също сериозно замърсяване с дим в гъсто населените райони на Източна Канада и североизточните части на САЩ.

Най-смъртоносният горски пожар за годината беше в Хавай, където стихията отне живота на най-малко 99 души –

най-смъртоносният горски пожар в САЩ от повече от 100 години.

Гутериш направи ясно послание към 198-те държави, преговарящи на Cop28:

Имаме пътна карта за ограничаване на покачването на глобалната температура до 1,5C и избягване на най-лошия климатичен хаос. Но се нуждаем от лидери, които да не позволят преминаване на границата от 1,5C, като се ангажират с утрояване на усилията за възобновяеми източници и удвояване на енергийна ефективност, да се ангажират с премахването на изкопаемите горива с ясна времева рамка, съобразена с границата от 1,5C .“

По-рано той разкритикува гласовете за по-плавно прекратяване на използването на изкопаеми горива, което е предпочитан вариант от много страни, произвеждащи въглища, нефт и газ: „Мисля, че би било жалко, ако останем на това „поетапно намаляване“, резултатите от което не биха били очевидни за никого.“

Обръщение към делегатите на конференцията в Дубай направи и главата на Римокатолическата църква.

Папа Франциск призова в послание, публикувано в социалната мрежа „Екс“, участниците в КОП28 в Дубай да „мислят за общото благо …, а не за моментните интереси на няколко държави или компании“.

„Да се надяваме, че тези, които говорят на КОП28, са стратези, способни да мислят за общото благо и а бъдещето на децата си, а не за частните интереси на няколко държави или компании“, написа папата.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. На COP28 в Дубай навсякъде се говори за “Tripling Renewable Power and Doubling Energy Efficiency by 2030″. У нас Богомил Манчев е наредил това да се превежда „трябва да се утрои делът на ядрената енергия в света“. Който е едва 9.5% между впрочем. „Високотехнологичната, неизчерпаема и евтина“ ядрена енергия произвежда едва 9.5% от тока в света, дори и да не ви се вярва и намалява рязко, тъй като със закриването на много реактори на допотопна възраст, новите са единици и не могат да ги заместят изобщо. А защо е така? Защото противно на мантрите набити в главите на българите, че токът от нови АЕЦ е евтин, той е супер скъп и един нов АЕЦ няма да ни измъкне от мястото ни на най-бедни в ЕС, а ще ни набута там за дестилетия напред.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук