Кольо Парамов
На снимката: Кольо Парамов

Вземането на заем по схемата SURE на Европейската комисия в размер на 511 милиона евро е доста закъсняло решение за страната ни. Това заяви за ДЕБАТИ.БГ икономистът Кольо Парамов. Споразумението за заема влезе едва днес за разглеждане в парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Този заем е възлов от гледна точка на целевото подпомагане на плащанията, които са свързани с COVID-19, каза още Парамов.

„Някои държави като например САЩ, Италия, Испания и Португалия  реагираха много по-рано в директен план. Те извадиха от националните си бюджети пари и изплатиха например по 1500 долара на семейство или по 1000 долара на безработен, нещо, което ние не успяхме да осмислим навреме още през март, а се задоволихме с една единствена допълнителна поправка за 100 милиона лева на месец, които отидоха за по 50 лева на всеки пенсионер.“

Парамов напомни, че тези 511 милиона евро са много важни, за да може да се помогне на работещите хора.

„По всяка вероятност няма да остане сектор, който да не бъде покрит с определена целева помощ, защото както туризмът, така и обслужването, така и всички заведения пострадаха, хранителна промишленост, ресторанти, хотели, всички пострадаха. И вместо да се пипа ДДС-то, което според мен беше грешка, трябваше да  отидем на това целево подпомагане, защото промяната в ДДС създава опасност да се изкриви тенденцията по отношение на самия отчет на направените покупко-продажби и всичко останало свързано с отчета, докато тази целева помощ дава възможност да се определят загубите и да се търси осигуряване на помощ.“

Основен проблем в момента е, че страната ни няма точни разчети как трябва да бъдат разпределени тези пари.

„Ние вместо  в момента да имаме изчисления от колко пари се нуждаем ще направим обратната математическа пропорция. На база на тези 511 милиона евро ще се мъчим да разпределим какво и къде можем да покрием. И да остане евентуално някакъв страничен резерв като попълване на тази схема. Тук ние сме извън бюджетната рамка за 2020-2021, това са пари, които трябва да разпределим, не поради нашата изключителна и доказана необходимост , а по пропорцията, която ЕС е разпределил и е изчислил.

Парамов даде за пример съседна Гърция.

„Гърция даде 18 пъти повече целева помощ на всеки пенсионер отколкото нашите 50 лева. Те дадоха 900 евро, това е 18 пъти повече на двумесечна база. Тези 1800 лева, колкото са 900 евро, в България са не за 18, а за 36 месеца. Вижте мисленето на гръцкия финансов министър. Сега те ще получат например  може би два пъти повече от нас по линия на ЕС т.е ще могат да вземат два пъти по-голям заем при тези ниски лихви. Това показва колко е важно т.нар изпреварващо мислене. А това изпреварващо мислене при нас в момента го няма, защото е съпътствано от риск, на Аз-ът, на авторитета на съответния министър и на ефекта, който искаш да постигнеш. „

Цялото интервю с Кольо Парамов четете утре на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук