финландия
Петери Орпо е вероятния нов премиер на Финалндия. Снимка: БТА

Вероятният бъдещ премиер на Финландия след победата на десноцентристката си Национална коалиционна партия (НКП) на парламентарните избори в страната в неделя, 53-годишният Петери Орпо превърна фискалната дисциплина в свой основен приоритет.

Консервативната Национална коалиционна партия (НКП) спечели победа при оспорваната битка за вот. Крайнодясната партия „Финландците“ получи рекордното второ място, а социалдемократите на министър-председателя Сана Марин завършиха на трето.

„Въз основа на този изборен резултат ще започнем преговори за съставяне на правителство във Финландия“, заяви лидерът на НКП Петери Орпо.

Този опитен бивш министър, който запази поста на партиен лидер въпреки поражението на парламентарните избори през 2019 г., сега успя да победи популярната си социалдемократическа съперничка, досегашната правителствена лидерка Сана Марин, както и антиимигрантски настроените националисти от партия „Финландците“, които също се надяваха да спечелят премиерския пост.

„Това е голяма победа“, заяви този син на професионален политик пред поддръжниците си след напрегнатата изборна вечер.

Във Финландия, която вече е неофициален член на клуба

на „пестеливите“, или „стиснатите“, страни от Европейския съюз, загрижени за бюджетната дисциплина, неговото идването на власт може да вещае някои сблъсъци в Брюксел, когато стане въпрос за разхлабване на кесията.

Да спрем да увеличаваме дълга

„Най-важното нещо е да спрем да увеличаваме дълга“, заяви той по време на предизборната си кампания.

Достигащ 73 процента от БВП, държавният дълг на Финландия остава доста под нивата на други европейски държави.

Петери Орпо обаче успя да убеди хората, че това равнище, което е нараснало с около 10 пункта за четири години, е тревожно и че планът за икономии на стойност 6 милиарда евро е от съществено значение.

Изправен срещу Сана Марин, представила се добре по други важни въпроси – справянето с пандемията от КОВИД-19, присъединяването към НАТО,

твърдостта спрямо Москва и ангажираната подкрепа

за Украйна – той изглежда откри нещото, което смята за ахилесова пета на 37-годишната лидерка.

„Искам да оправя икономиката ни, искам да стимулирам икономическия растеж“, каза политикът, завършил политология и икономика.

Сана Марин „не е загрижена за икономиката, не е загрижена за дълга“, добави той, навличайки си ответни обвинения от страна на своята съперничка, че иска да „вземе от бедните, за да даде на богатите“.

Управление, но с кого?

Син на бивш кадър на НКП, историческата партия на финландската десница, Петери Орпо водеше социологическите проучвания, но през последните седмици преднината му намаля, което доведе до много оспорван тристранен сблъсък.

След победата този политик, произхождащ от югозападната част на страната, ще получи премиерския пост, ако не се случи нещо неочаквано.

Той обаче е изправен пред дилема за формирането

на мнозинство в 200-местния парламент.

Орпо може да се ориентира към левицата, начело със Сана Марин, за да сформира „синьо-червено“ правителство, което не е табу във финландската политика.

Това обаче би изглеждало непоследователно, след като той отправи остри критики срещу икономическата политика на социалдемократите.

Или, което е по-вероятно, Орпо може да подаде ръка на крайнодясната националистическа партия „Финландци“. Тя обаче следва антиимигрантска линия, която също е трудна за съгласуване с неговата собствена програма.

„Според мен Финландия не може да оцелее без повече трудова имиграция“,

каза той по време на кампанията. „Искам Финландия да остане отворена, международна страна, от това живеем, от износа.“

Но въпреки тези и други различия по отношение на ЕС и климата, неговата партия и националистическата формация „имат много общи неща“, добави той по време на кампанията.

„Във Финландия няма крайнодясна партия“, увери той чуждестранните медии снощи.

Стилът му е много традиционен, с големи очила и къса коса.

Орпо е женен, има две деца и обича природата, риболова и пешеходния туризъм. Занимава се с политика от тийнейджърските си години, но му отнема дванайсет години да завърши магистърската си степен, тъй като е твърде зает с активистката си дейност.

Дълголетието на този тих и приятен, дори безличен човек, повдига въпроси в един язвителен и безмилостен политически свят.

Привидното му спокойствие понякога е предимство в разгорещените дискусии, но той често е притискан в ъгъла от по-остри оратори.

50-годишният мъж също така прави гафове, като например, когато трябваше да се извини за това, че разкритикува „крещенето“ на Сана Марин и друг партиен лидер по време на дебат, с което си навлече обвинения в сексизъм.

Той обаче е свикнал да се справя с опоненти, които са по-ярки или по-известни в чужбина от него. Както когато измести от лидерския пост в партията бившия премиер Алекс Стуб.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук