Костанца Рангелова
На снимката: Костанца Рангелова/ Източник: Център за изследване на демокрацията

Костанца Рангелова е старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията. Тя е специализирала в сферата на политическите и икономическите аспекти на енергийния преход, енергийна сигурност и международните енергийни пазари, както и върху европейските политики с сферата на енергетиката, климата и справедливия преход.

Делян Добрев съобщи, че на изток от Варна България има голямо находище на природен газ, което надхвърля многократно нуждите на страната ни. Защо тази информация изниква сега, след като в Черно море се правят проучвания от над 10 години?

Тази новина е много подвеждаща, защото внушава, че може веднага да започне добив на природен газ, което далеч не е така. Все още дори не е потвърдено с достатъчна сигурност дали има икономически извлекаем ресурс на газ и едва ли такова потвърждение е излязло наяве през последните седмици, предвид това че най-скорошните проучвателни дейности са правени през 2020-2021г., а само преди около месец изпълнителният директор на ТоталЕнерджис, Патрик Пуяне, е цитиран от БТА с изказване, че няма яснота кога се очаква нов проучвателен сондаж.

По-рано тази година отново пред БТА, Ив лю Стънф, Управител на ТоталЕнерджис България споделя, че компанията обмисля нов проучвателен сондаж през 2024г., но търси партньор, с когото да сподели разходите и риска – най-вече сред международни компании, които имат опит в дълбоководните проучвания. Правенето на такъв сондаж е рисково, защото далеч не гарантира, че ще бъде намерен икономически извлекаем залеж (типично шансът е около едно към четири/ едно към пет.), а би струвало грубо около 100 млн долара.

От тази гледна точка, новината за това голямо находище най-вероятно е преувеличена и е следствие от факта, че разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок „Хан Аспарух“ в Черно море изтича през 2024г., така че часовникът цъка и Тотал и OMV трябва да вземат решение дали да продължат да инвестират в проучвания тук.

Можеше ли този проект да бъде форсиран далеч по-рано от българското правителство и по този начин да избегнем поредицата от енергийни кризи? Съществуват ли някакви интереси , които му пречеха да бъде реализиран?

Основната причина досега да не е започнал добив на газ е това, че проучванията, които са правени през последните 10 години не са били успешни, т.е. не са намерили икономически извлекаем газ. Незадоволителните резултати от проучванията са и основна причина Репсол да се оттегли от консорциума през 2020г. Дори проучвателните дейности да бъдат форсирани от правителството сега, отново няма гаранция, че ще бъде намерен извлекаем залеж, от който да може да започне добив. Ако трябва да търсим пречки пред по-динамичното търсене на природен газ у нас, то това е основно в регулаторната рамка, която не е достатъчно атрактивна, за да привлече повече компании, които да инвестират в проучвателна дейност. Във всеки случай, обаче, не може да става дума за голям потвърден залеж, който да е оставен целенасочено без да бъде развит.

Можем ли да направим аналогия между твърде забавеното проучване и добиване на собствен газ и твърде подозрителното забавяне на строежа на интерконектора с Гърция? Обслужват ли тези забавяния интересите на Русия и Газпром?

Забавянето на строежа на интерконектора с Гърция е явна проява на влиянието на Кремъл у нас. Търсенето на природен газ не е било политически приоритет, но трудно може да се намери аналогия с активното спъване на интерконектора. По-скоро ниските цени на природния газ до преди 2021г. предполагаше по-малък интерес от частни инвеститори в проучвателна дейност.

Технологично кога би било възможно да започнем да добиваме природен газ от тези находища?

Прекалено рано е да се каже, тъй като все още няма потвърдено находище с икономически извлекаем резерв. Най-рано 2030г., ако предположим, че проучвателен сондаж през 2024г. действително открие такъв залеж.

Трябва ли българските граждани да се радват, че ще имаме евентуален добив на собствен природен газ? Каква ще бъде ползата за тях?

Предвид казаното по-рано, прекалено е рано да се радваме за каквото и да било. Полза за българските граждани би имало, ако те все още използват природен газ след 2030г. и ако той е по-евтин от други източници на енергия. Не е изключено за започне добив на газ и той да носи допълнителни приходи в държавния бюджет, както и за БЕХ, ако вземе участие в този проект.

Сякаш нямаше много голям отзвук сред медийното пространство на тази изключително важна за страната ни новина? Защо се получи така, според Вас?

Самата новина беше доста подвеждаща и вероятно доведе до голямо озадачение. Да припомним, че тепърва трябва да се правят още проучвателни дейности, за да намерим извлекаем природен газ. След това ще чакаме финално инвестиционно решение от инвеститорите дали да развият залежа, а след това няколко години докато започне и самия добив.

Още актуални интервюта – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук