Алес Беляцки
На снимката: Алес Беляцки. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Алес Беляцки беше осъден вчера от беларуски съд по обвинения във финансиране на протестите и контрабанда на пари в Беларус. Той отхвърля обвиненията, определяни и от други правозащитници като политически мотивирани.

Носителят на Нобелова награда за мир и активист за правата на човека Алес Беляцки беше осъден на 10 години затвор в петък от съд в родната му Беларус.

60-годишният Беляцки беше удостоен с Нобелова награда през октомври за работата си за насърчаване на правата на човека и демокрацията в страната, която президентът Александър Лукашенко, верен съюзник на Русия, управлява с желязна ръка от близо 30 години, като затваря насила своите опоненти или ги принуждава да бягат, пише „Ройтерс“.

Кадри от тесния съд в Минск показаха, че Беляцки, който е съосновател на правозащитната група „Вясна“, изглежда мрачен, с ръце, закопчани с белезници зад гърба, докато той и съподсъдимите му наблюдават процеса от клетка в съдебната зала.

Беляцки, който беше арестуван през 2021 г., и трима съподсъдими са обвинени във финансиране на протести и контрабанда на пари. Беларуската държавна информационна агенция Белта потвърди, че съдът е постановил дълги присъди за всички мъже, включително десет години затвор за Беляцки. Той отхвърли обвиненията срещу него, като заяви, че те са политически мотивирани.

Лидерът на беларуската опозиция в изгнание Светлана Циханоуская заяви, че Беляцки и другите трима активисти са били осъдени несправедливо, като определи съдебната присъда като „ужасяваща“.

„Трябва да направим всичко възможно, за да се борим срещу тази срамна несправедливост и да ги освободим“, заяви тя в Twitter.

Другите трима осъдени са Валентин Стефанович, осъден на девет години, Владимир Лабкович – на седем години, и Дмитрий Соловьов, който получи осем години, но не присъстваше в съда.

„Позор“

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, призовавайки в Twitter за незабавното освобождаване на мъжете, определи решението на съда като „позорно“ и „опит за потискане на демокрацията и правата на човека в Беларус“.

Жозеп Борел, ръководител на външната политика на ЕС, определи съдебните процеси като опит да бъдат накарани да замълчат – тактика, която според него ще се провали.

„Лукашенко няма да успее. Техният призив за свобода е силен, дори и зад решетките“, каза Борел в изявление.

Германският министър на външните работи Аналена Баербок нарече процеса „фарс“.

„Режимът в Минск се бори с гражданското общество с насилие и затвор“, написа Баербок в Twitter. Тя заяви, че това „е толкова ежедневен позор“, колкото и подкрепата на Лукашенко за войната на руския президент Владимир Путин в Украйна.

Берит Райс-Андерсен, ръководител на Норвежкия нобелов комитет, нарече присъдата на Беляцки политически мотивирана „трагедия“.

„Делото, присъдата срещу него, е трагедия лично за него. Но то също така показва, че режимът в Беларус не толерира свободата на изразяване и опозицията“, каза тя в интервю в Осло.

Равина Шамдасани, говорител на Върховния комисар на ООН по правата на човека, заяви на брифинг в Женева, че органът на ООН е обезпокоен от процеса и притеснен от „липсата на справедливи съдебни процедури и достъп до независима съдебна система в Беларус“.

Според нея това излага правозащитниците на риск от наказателно преследване за законните им дейности.

В края на 2022 г. най-малко 1446 души – включително 10 деца – са задържани, срещу тях са образувани или все още се водят наказателни производства, каза Шамдасани, без да уточнява.

Беляцки, който е дисидент от съветската епоха, е един от най-известните от стотиците беларуси, които бяха хвърлени в затвора по време на потушаването на продължилите месеци антиправителствени протести, избухнали през лятото на 2020 г. и продължили през 2021 г.

Съоснованата от него организация „Вясна“ („Viasna“) играе водеща роля в предоставянето на правна и финансова помощ на лишените от свобода.

Масовите демонстрации се проведоха, след като Лукашенко беше обявен за победител на президентските избори през 2020 г. – резултат, който според опозицията и западните държави беше фалшифициран.

Нобелова награда

60-годишният Беляцки спечели през 2022 г. Нобелова награда за мир заедно с руската правозащитна организация „Мемориал“ и украинския Център за граждански свободи. Негови съмишленици го описват като символ на съпротивата срещу потисничеството в Беларус и по света.

Правозащитник и активист за демокрация

Беляцки започва да агитира за независимост и демокрация в Беларус в началото на 80-те години и организира антисъветски протести преди разпадането ва Съветския съюз. По време на масовите опозиционни протести през 1996 г. става съосновател на правозащитната организация „Вясна“, чиято цел е осигуряване на финансова и правна помощ за политически затворници и техните семейства. „Вясна“ документира също малтретиране и изтезания на политически затворници от властите. Беларус отхвърля тези твърдения, пише БТА.

Затвор

Беляцки е в затвора в периода 2011-2014 г. по обвинения в неплащане на данъци и финансиране на „Вясна“, обвинения, които той отхвърля, припомня още българксата генция. Арестуван е отново през 2021 г. по време на потушаването на антиправителствените протести. Те избухват след обявяването на беларуския президент Александър Лукашенко за победител на президентските избори през 2020 г. Опозицията заяви, че изборите са били фалшифицирани, което дългогодишният лидер Лукашенко отрича.

Съдебен процес

През януари на Беляцки и още двама души са повдигнати обвинения в „контрабанда, извършвана от организирана престъпна група“, и „финансиране на групови действия нарушаващи грубо обществения ред“. „Амнести интернешънъл“ нарече обвиненията „крещяща несправедливост, чрез която държавата очевидно се стреми да си отмъсти за тяхната дейност“.

Учен

Беляцки е роден на 25 септември 1962 г. и през 1984 г. завършва специалност „Руска и беларуска филология“ в държавния университет в град Гомел. След като първоначално работи като учител, той става директор на музей и учен и се занимава с беларуския език.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук