Краткосрочните визи за българите, решили да пътуват към Канада, отпадат от утре (1 декември).

Българските граждани, които планират пребиваване в Канада до 6 месеца с цел туризъм, бизнес или гостуване, вече не трябва да си вадят виза.

Сънародниците ни, които  пътуват със самолет до Канада ще трябва да получат предварително одобрение чрез Електронната система за издаване на предварително разрешение за пътуване до Канада (eTA). Разрешението е валидно за срок от 5 години.

Онези, които вече имат издадена валидна виза за Канада могат да продължат да пътуват с нея, без да е необходимо да кандидатстват за одобрение (eTA).

Тези, които вече имат издадено такова разрешение могат да продължат да пътуват докато изтече.

Българите, които влизат на територията на Канада през сухопътните или морските граници на страната не се нуждаят от предварително одобрение през eTА.

Продължителността на разрешения престой при пътуване без виза може да бъде до 6 месеца и се определя от канадските гранични власти при влизане в страната.

Молба за еTA може да се подава само на официалната електронна страница на правителството на Канада – Canada.ca/eTA .

Процесът се осъществява изцяло онлайн и отнема само няколко минути. За подаването на искане за предварително одобрение са необходими валиден паспорт, кредитна или дебитна карта, с която се заплаща такса в размер на 7 CAD (канадски долара) и валиден имейл адрес.

В повечето случаи заявките се одобряват в кратък срок. Процесът на обработване на молбата може да отнеме до няколко дни, ако се изисква предоставяне на доказателствени документи.

Министерството на външните работи обръща внимание, че отпадането на визовите ограничения засяга само българските граждани, пътуващи и пребиващи в Канада краткосрочно. Новите правила не засягат лицата, които желаят да работят или учат в страната.

Бългаската дипломация се бори за отпадането на визите за Канада от повече от 20 години. Успехът сега се дължи на това, че страната ни подписа търговското споразумение СЕТА, което влезе в сила от 21 септември 2017г.

То има за цел да стимулира търговията със стоки и услуги, както и търговските и инвестиционни потоци. Разпоредбите на СЕТА ще се прилагат условно от април 2017 година.

СЕТА ще премахне митническите тарифи върху повечето стоки и услуги. То предвижда взаимно признаване на сертифицирането на широка гама от продукти.

Чрез споразумението Канада отваря своите търгове за обществени поръчки на федерално и общинско ниво за европейските фирми. Това вече е направено в Европа.

Припомняме, че до преди 3 години, ситуацията беше сходна и с ЕС. Едва от 1 януари 2014г. българите и румънците получиха достъп до трудовия пазар на Европейския съюз.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук