Иван Гешев

Kонституционният съд (КС) отхвърли искането на главния прокурор Иван Гешев да бъде отменено изискването да бъде изслушван поне веднъж на три месеца от правната комисия в Народното събрание и възможността парламентът да дава препоръки по неговите доклади. Това съобщиха от КС.

Става дума за два текста от правилника за организацията и дейността на Народното събрание, които бяха оспорени от Гешев.

През март Гешев внесе в КС искането за обявяване на противоконституционност на двата текста от правилника за работата на НС. В искането си до КС Иван Гешев посочи, че с правилника си Народното събрание недопустимо е разширило конституционно предвидения контрол на законодателната над съдебната власт и така е нарушило принципа за разделението на властите.

Искането на Гешев, което не беше уважено, се отнася до правилника на настоящето 47-мо Народно събрание. Главният прокурор обяви, че ще иска обявяване на разпоредбите за противоконституционни още при предходното 46-то НС, след изслушването си в Комисията по правни и конституционни въпроси. Тогава той отказа да отговаря по същество на питания и обяви, че депутатите нямат право да го викат. Повече за това ТУК.

С конституирането на новия 47-ми Парламент беше приет нов правилник и КС прекрати делото по предходното искане на Гешев. След това – през март т.г., той отправи ново искане.

Решението искането на Гешев да не бъде удовлетворено е прието единодушно от съдиите в КС.

Става дума конкретно за разпоредбите на чл. 25, чл. 86, ал. 1 в частта, „включително и за изпълнението на препоръките на Народното събрание при обсъждането на предходния доклад“ и на чл. 86, ал. 5, изречение второ от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (обн., ДВ, бр. 109 от 21.12.2021 г.).

Ето какво гласят конкретните текстове:

Чл. 25. Най-малко веднъж на всеки три месеца в Комисията по конституционни и правни въпроси се провежда обсъждане с участието на главния прокурор във връзка с прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, ресурсна осигуреност, затруднения, свързани с осъществяване функциите на тези органи, резултати в борбата с престъпността, в т.ч. корупция, взаимодействие с разследващите органи. Обсъждане във връзка с прилагането на закона и дейността на поверените им институции се провежда и по инициатива на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд или главния прокурор. За резултатите от обсъжданията комисията изготвя доклад, който се предоставя на народните представители.

Чл. 86. (1) Докладите по чл. 84, т. 16 и 17 от Конституцията съдържат отчет за дейността на органа по прилагането на закона през съответния период, проблемите и трудностите, които среща, включително и за изпълнението на препоръките на Народното събрание при обсъждането на предходния доклад, както и на дадените препоръки от Сметната палата.

(5) Комисията обсъжда доклада по ал. 1 не по-късно от 15 дни от разпределението му и представя на председателя на Народното събрание становището си, като предлага и проект за решение по доклада. Проектът за решение може да съдържа и препоръки към органа, чиято дейност се обсъжда.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук