Главният прокурор Иван Гешев изненадващо се яви в Комисията по правни въпроси към парламента. Той обаче обясни, че го прави, защото изпитва уважение към Народното събрание като междувременно разясни, че парламентарна комисия няма правно основание да го кани на изслушване.

Член 24 от Правилника за работа на Народно събрание, по силата на който съм извикан на изслушване, противоречи на Конституцията. Това е така, защото има трайна съдебна практика, като обръщам внимание на решение номер 5 от 1995 г., когато е атакуван текст от тогавашния правилник за работа на НС.

Той обясни, че конституционните съдии са казали, че в парламентарни комисии не могат да бъдат канени президент, вицепрезидент, конституционни съдии и магистрати. Тоест в Народното събрание може да бъде поканен главният прокурор от самото Народно събрание“, заяви Гешев преди изслушването.

„Постоянните комисии, каквато е и Правната, осъществяват парламентарен контрол. Трайна е съдебната практика, че по отношение на съдебната власт съдебният контрол е недопустим. Това е така, защото се променя балансът в държавата и в частност – принципът за разделение на властите“, добави главният прокурор.

Той заяви, че утре или в понеделник ще внесе искане в Конституционния съд за обявяването на този текст от Правилника на НС за противоконституционен.

Главният комисар коментира и дали ще поиска имунитета на депутата Лъчезар Иванов.

„Запознат съм от изявления на Специализираната прокуратура, че има образувано досъдебно производство. Държа да уточня, че най-вероятно касае лицето, което казвате. В случай, че колегите съберат достатъчно доказателства за извършено престъпление от лице по това досъдебно производство и реда е да се изготвя предложение до главния прокурор, няма пречка да се поиска“, каза Гешев.

Той посочи, че Антикорупционната комисия е изпратила информацията преди две-три седмици.

Гешев каза, че е възмутен от полицейския побой срещу протестиращи младежи, но не контролира досъдебните производства

Длъжни сме да изразим възмущението си от това, което видяхме. Нямам нито задълженията, нито правомощията да контролирам досъдебни производства„, заяви той в парламента.

Обвинител номер едно се оправда с „конституционната реформа“ от 2016 г., по силата на която вече не можел да контролира прокурорите.

„Ако някой смята, че има забавяне, неритмично водене на действия, това е от компетентност основно на Инспектората на ВСС. Българският главен прокурор няма правомощия да ръководи конкретни досъдебни производства“, допълни той.

Гешев обясни, че се е забавлявал с изявленията на вътрешния министър Бойко Рашков, който по-рано обяви, че прокуратурата цяла година е крила записите и е повдигнала обвинения едва преди дни.

Припомняме, че главният прокурор бе викан на изслушване в Народоното събрание многократно. Повъдът бяха скандалните кадри с полицеско насилие зад колоните на Министерски съвет, но той отказваше да се яви.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук