„Приветствам решението на българския парламент за предоставяне на помощ за отбрана на Украйна“. Това написа в Туитър министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба.
„България доказва своята непоколебима солидарност с Украйна“, казва още той.
Кулеба опроверга и опорките, че предоставяйки помощ на Украйна, се превръщаме в страна във войната. „Тази подкрепа със сигурност не може да се разглежда като участие във войната. Напротив, тя спомага за по-бързото ѝ прекратяване“, пише той.
I welcome the decision of Bulgarian parliament @NarodnoSabranie on providing defense assistance to Ukraine. Bulgaria proves its unwavering solidarity with Ukraine. This support surely can not be seen as involvement in the war. On the contrary, it helps to put an end to it sooner.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) November 4, 2022
В четвъртък българското Народно събрание най-накрая прие решение, с което да задължи Министерския съвет в кратък срок да подготви и изпрати оръжие на Украйна. Предложението беше прието с гласовете на „Демократична България“, „Продължаваме промяната“, ДПС и изненадващо – „Български възход“. Вижте повече.
Продължава да не е ясно обаче какво, кога и с какво готовност служебният кабинет ще изпрати оръжието – особено след като, по думите на служебния министър на отбраната, правителството щяло да си напише домашното, но оценката му щяла да бъде „крайно консервативна“.
В края на април 2022 г. Кулеба бе на посещение в България, като тогава обаче получи уклончиви отговори относно предоставянето на военна помощ от нашата към неговата страна. „Скъпи българи, животът е труден и понякога трябва да вземаме решение. Не може да бъдем по средата и трябва да заемем страна. И тази страна трябва да е на страната на правдата. Единственото, което ще кажа е, че трябва да вземете решение“, каза тогава той.
Цялата реч на Кулеба – четете тук.
След посещението му, тогавашният министър-председател на България Кирил Петков пътува до Киев и се срещна с украинския президент Владимир Заленски.
„Премиерът Кирил Петков не просто иска да ни помогне, а наистина помага. Една страна може да има хиляди самолети и да не даде нито един, докато друга може да няма самолети, но да даде много повече. Затова смятам, че България е приятелска страна. Има с какво и с кого да се гордеете“, заяви тогава Зеленски. Вижте още.
Няколко дни след срещата между Петков и Зеленски на 28 април, депутатите решаваха дали да изпратим военна помощ на Украйна. Не 4 май обаче бе прието решение, в което се казваше, че България ще ремонтира украинска военна техника. До изпращане на военно-техническа помощ така и не се стигна, тъй като БСП заплашиха, че ще напуснат управлението, ако дори и „един патрон“ замине за Украйна. По-късно бяха изнесени данни, че паралелно към Украйна се е продавало оръжие. БСП така и не излязоха от управлението, въпреки тези данни.
Още новини от деня – четете тук.