На снимката: министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба
На снимката: министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба

„Приветствам решението на българския парламент за предоставяне на помощ за отбрана на Украйна“. Това написа в Туитър министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба.

„България доказва своята непоколебима солидарност с Украйна“, казва още той.

Кулеба опроверга и опорките, че предоставяйки помощ на Украйна, се превръщаме в страна във войната. „Тази подкрепа със сигурност не може да се разглежда като участие във войната. Напротив, тя спомага за по-бързото ѝ прекратяване“, пише той.


В четвъртък българското Народно събрание най-накрая прие решение, с което да задължи Министерския съвет в кратък срок да подготви и изпрати оръжие на Украйна. Предложението беше прието с гласовете на „Демократична България“, „Продължаваме промяната“, ДПС и изненадващо – „Български възход“. Вижте повече.

Продължава да не е ясно обаче какво, кога и с какво готовност служебният кабинет ще изпрати оръжието – особено след като, по думите на служебния министър на отбраната, правителството щяло да си напише домашното, но оценката му щяла да бъде „крайно консервативна“.

В края на април 2022 г. Кулеба бе на посещение в България, като тогава обаче получи уклончиви отговори относно предоставянето на военна помощ от нашата към неговата страна. „Скъпи българи, животът е труден и понякога трябва да вземаме решение. Не може да бъдем по средата и трябва да заемем страна. И тази страна трябва да е на страната на правдата. Единственото, което ще кажа е, че трябва да вземете решение“, каза тогава той.

Цялата реч на Кулеба – четете тук. 

След посещението му, тогавашният министър-председател на България Кирил Петков пътува до Киев и се срещна с украинския президент Владимир Заленски.

„Премиерът Кирил Петков не просто иска да ни помогне, а наистина помага. Една страна може да има хиляди самолети и да не даде нито един, докато друга може да няма самолети, но да даде много повече. Затова смятам, че България е приятелска страна. Има с какво и с кого да се гордеете“, заяви тогава Зеленски. Вижте още.

Няколко дни след срещата между Петков и Зеленски на 28 април, депутатите решаваха дали да изпратим военна помощ на Украйна. Не 4 май обаче бе прието решение, в което се казваше, че България ще ремонтира украинска военна техника. До изпращане на военно-техническа помощ така и не се стигна, тъй като БСП заплашиха, че ще напуснат управлението, ако дори и „един патрон“ замине за Украйна. По-късно бяха изнесени данни, че паралелно към Украйна се е продавало оръжие. БСП така и не излязоха от управлението, въпреки тези данни.

Още новини от деня – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук