Лидерите от Югоизточна Европа подкрепиха Украйна
Снимка: БТА

Лидерите на 10 страни от Югоизточна Европа и украинският президент Володимир Зеленски, които участваха в понеделник вечер в неформална среща в Атина, излязоха със съвместна декларация, в която изразяват подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна пред лицето на руската агресия, предаде БТА.

Декларацията беше разпространена късно вечерта след вечерята и неформалната дискусия, организирана от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, на която присъстваха лидери на страни от Западните Балкани, на страните членки на ЕС от региона на Югоизточна Европа, председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, президентът на Молдова Мая Санду, както и гостуващият в Гърция президент на Украйна Володимир Зеленски. В срещата взе участие и премиерът на България Николай Денков.

В присъствието на Фон дер Лайен и на Мишел единадесетте лидери се съгласиха още, че

„не може да има безнаказаност за военни престъпления и други жестокости като нападения над цивилни и разрушаване на инфраструктура и че на всички отговорни трябва да бъде потърсена сметка“.

Участниците в срещата бяха единодушни и за спешната нужда от ускоряване на пътя на страните от Западните Балкани към ЕС.

Атинската декларация, която съдържа осем основни точки, приети от лидерите, казва още, че – наред със Западните Балкани – Украйна и Молдова, които са съседки на страни членки на ЕС, имат общо европейско наследство и

„като стратегическа инвестиция в мира, сигурността и стабилността на Европа е важно тези региони да бъдат включени като пълноправни членове на европейското семейство“.

Декларацията беше подписана от сръбския президент Александър Вучич, президентът на Молдова Мая Санду, украинският президент Володимир Зеленски, черногорският президент Яков Милатович, премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис, румънският премиер Марчел Чолаку, косовският премиер Албин Курти, председателят на Министерския съвет на Босна и Херцеговина Боряна Кристо, премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, българският премиер Николай Денков и хърватският премиер Андрей Пленкович.

Те определят руската инвазия като ключов момент за Европа, който е създал ново равнище на осъзнатост на споделените принципи, на единството и на общото бъдеще в рамките на ЕС. „Законите и принципите, които допринасяха за стабилния и предсказуем ред на европейската сигурност в продължение на толкова време, бяха нарушени и ние отново сме свидетели на проявата на пагубните резултати на ревизионизма“, се казва в декларацията.

„Пред лицето на руската агресия ние изразяваме непоколебимата си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите ѝ граници, основани на ценностите на демокрацията и върховенството на закона“, казват подписалите декларацията.

Те заявяват още подкрепата си формулата за мир на украинския президент Зеленски, както и за усилията на Общото събрание на ООН за постигане на траен мир в Украйна.

Лидерите припомнят, че преди 20 години срещата на върха ЕС – Западни Балкани призна, че Западните Балкани принадлежат на ЕС.

„Ние твърдо вярваме, че днес това твърдение е по-валидно от всякога. Ескалиращата война в Украйна разкри спешната нужда от силен, устойчив и отворен Европейски съюз като крайъгълен камък на мира и просперитета сред нашите народи в тези времена на предизвикателства“, се казва в декларацията.

Лидерите заявяват, че на срещата си са подчертали „важността да поставим пред себе си целта за завършване на визията за един Европейски съюз, обогатен със Западните Балкани, Украйна и Република Молдова“. Участниците в срещата декларират още нуждата от „нова енергия и нов фокус на процеса на разширяване, който да бъде осезаем и надежден, без заобикаляне на поставените условия“, и се ангажират да подкрепят Украйна и Молдова, за да направят следващите си стъпки в процеса на присъединяване веднага щом са осъществили необходимите реформи.

„Ние твърдо вярваме, че 20 години след Солунската среща и в светлината на новата геополитическа реалност е дошло времето за приемем смела и амбициозна крайна цел, която ще служи за ориентир, вдъхновение и рамка“, се казва в заключение в Атинската декларация на 11-те лидери.

Мицотакис и Зеленски подписаха съвместна декларация за евроатлантическия път на Украйна
Снимка: АП/БТА

Мицотакис и Зеленски подписаха съвместна декларация за евроатлантическия път на Украйна

На срещата в Атина гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и украинският президент Володимир Зеленски подписаха съвместна декларация за евроатлантическия път на Украйна. Това обяви самият Мицотакис на пресконференция със Зеленски след срещата им тази вечер, съобщават гръцките медии.

„Ние се противопоставяме на всеки незаконен свършен факт“, заяви гръцкият министър-председател на пресконференцията. Той се спря на историческите връзки на Гърция с Украйна и с украинските граждани с гръцки произход.

„Никой не забравя престъпленията в мъченическия Мариупол, същото се отнася и до Одеса, както и до Киев и други региони на страната Ви“, каза той и добави, че Гърция осъжда безусловно военните престъпления в Украйна.

„Русия употреби като оръжие природния газ, а наскоро прекрати споразумението за зърнените храни. Последствията от войната надхвърлят границите на нашия континент. Над 50 процента от зърното се изнася с кораби на гръцки корабопритежатели. Гърция прилага всички санкции срещу Русия, ще спомогнем за вашия европейски път, подписахме съвместна декларация за евроатлантическия път на Украйна. Подкрепата ни ще продължи. Пристанището на Александруполис е възлово, скоро ще стане град-врата за природния газ“, каза гръцкият премиер.

От своя страна Зеленски благодари за подкрепата на Гърция и за „Вашето предложение да подкрепите подготовката на наши пилоти на (изтребители) F-16“. Украинският президент каза, че страната му се нуждае от помощта на Гърция и за поддържане на отворен коридор за износ на зърнени храни.

В съвместната си декларация двамата лидери признават необходимостта да се укрепи още повече способността на евроатлантическата общност да посреща съществуващи и потенциални глобални предизвикателства и заплахи за сигурността.

Те подчертават, че Руската федерация представлява съществена заплаха за сигурността на Съюзниците и за мира и стабилността на евроатлантическото пространство, както е посочено в стратегическата доктрина на НАТО, приета на срещата на в Мадрид на 29 юни 2022 г.

Мицотакис и Зеленски припомнят, че НАТО не търси сблъсък и не застрашава Руската федерация и ще продължи да отговаря на руските заплахи и враждебни действия чрез укрепване на сдържащите способности и отбраната на всички страни членки. В декларацията се отбелязва и постоянният ангажимент за политическа и практическа подкрепа на Украйна в защита на суверенитета и териториалната ѝ цялост.

Гръцкият премиер и украинският президент заявяват в съвместната си декларация, че Гърция ще продължи да подкрепя политическата и материалната поддръжка на Алианса за Украйна и ще продължи да предоставя военна, техническа, отбранителна и хуманитарна помощ на Киев, както и ще участва съвместно с международни организации, съюзници и партньори във възстановяването на Украйна след войната.

Двамата декларират, че сигурността на Украйна е от жизненоважно значение за стабилността на евроатлантическото пространство и подкрепят изцяло Съвета НАТО-Украйна като форум за по-нататъшно развитие и разширяване на сътрудничеството с цел подпомагане на Украйна да завърши пътя си към евроатлантическото семейство.

Мицотакис и Зеленски отбелязват, че Гърция подкрепя Украйна да стане членка на НАТО, когато съюзниците се съгласят това да стане и когато бъдат изпълнени предпоставките, както е определено от срещата на върха на Алианса във Вилнюс.

По-късно в публикация в платформата „Екс“ (бивша „Туитър“) Зеленски обобщи резултатите от разговорите си с Мицотакис в пет точки по следния начин:

  1. „Гърция влезе в „авиационната коалиция“ и ще обучава украински пилоти на изтребители F-16. Гърция подготвя също така нов пакет военна помощ за Украйна.
  2. Предложих начини Гърция да ни помогне за подсигуряване на нов коридор за Украйна в Черно море, който да гарантира свободата на корабоплаването и безпрепятствения износ на зърнени храни.
  3. Обсъдихме участието на Гърция във възстановяването на Украйна, включително възможността Гърция да поеме по егидата си реконструкцията на Одеса.
  4. След подписването от Гърция на Декларацията на Г-7 за подкрепа на Украйна се споразумяхме да пристъпим към двустранни разговори за гаранции за сигурността.
  5. Украйна се готви да започне присъединителни преговори с ЕС през тази година и благодаря на Гърция, че ни подкрепи в пътя ни към присъединяване към ЕС. Особено съм благодарен на премиера Мицотакис за днешното подписване на декларация за евроатлантическа интеграция на Украйна“.

В Атина Зеленски се срещна и с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу. Тя също увери госта, че „Гърция ще продължи да подкрепя Украйна на всички равнища – политическо, икономическо, военно и хуманитарно“.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук