Днес пред журналисти във ВСС, председателят на ВКС Лозан Панов беше попитан какво ще означава, ако отпадне мониторингът върху България. Той отговори:
„Очакваната препоръка на ЕК за отпадане на мониторинговия механизъм ще има значение за българските граждани, за да разберат, че помощта на давещия се, е на самия давещ се. Тоест стига сме прехвърляли отговорността на някого другиго, да искаме някой друг да ни разреши проблемите, трябва да го направим самите ние“.
Това е най-важният знак, който според Панов се дава.
„Оттук нататък предстои да прочета мотивите и съображенията, изводите, за да мога да говоря с някаква конкретика, но при последните събития в съдебната система, които се случват, имам предвид позицията на ВСС, атаката – персонална, арогантна и със стил на омраза към магистрати, е очевидно, че съдебната ни система не е с тези измерения, каквито би трябвало да бъде една европейска система“, посочи той.
И добави:
„Че няма да има мониторинг звучи положително и това няма как да не се използва в контекста на предстоящите избори – два в рамките на тази седмица и вероятно ще се използва“ , заяви той.
Според него обаче знакът е и друг.
„В правните системи на Европа имаме и други страни с проблеми, говорим за Полша, Унгария. Румъния и България също са част от този проблем. Това е очевиден синдром на посткомунистическите страни. България също е част от тях. Така че това, което се случва в Полша, в Унгария е нещо, което се случва и в Румъния, и в България“, посочи Лозан Панов.
Той добави и още нещо, което каза, че е важно.
„Очевидно механизмът подсказа нещо, което всеки един от нас трябва да се попита. Значи имаме препоръки, изпълнение или неизпълнение, после отново доклад, препоръки, така два пъти в годината, 12 години подред. Очевидно този механизъм надали е най-добре работещият и ето защо, ако се говори за санкции, то може би един друг такъв механизъм, респективно, ако се говори за възможност за въздействие върху правните системи, включително и чрез спиране на финансови средства, това може да окаже по-добър механизъм“, заяви председателят на ВКС.
Той обаче уточни, че не е изчел нито чернова, нито финален доклад, за да може да коментира нещо конкретно.