Лютви Местан
на снимката: Лютви Местан.

Партията на Лютви Местан ДОСТ поиска с декларация България официално да признае, че има турско етническо малцинство на българска територия.

Българската политика по въпроса с етническите малцинства е непоследователна – хем се радваме, че Албания признава българско малцинство от 50 000 българи на албанска територия, при това със специален закон, хем „имитираме“ грижа за малцинствата, се казва в разпространено от централата на ДОСТ съобщение.

„България подписа и ратифицира Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, но, видно от Декларацията, с която Законът е приет, в България има лица, принадлежащи към малцинства, като се отрича съществуването на самите малцинства. Затова и в Конституцията се говори за етническа принадлежност, за етнически и религиозни различия, но българският законодател категорично им отказва статут на малцинство. Това е класически арогантна политика на двойни стандарти”, гласят основания в позицията на ДОСТ.

От ДОСТ твърдят още : „В България има близо 1 млн. турци и какво сме? Просто лица с различна етническа, религиозна и културна принадлежност?! Какво още е необходимо, за да придобият тези различия качествения, юридически статут на малцинство? Отговор няма … Или отговорът е още по-циничен – просто не ви признаваме … Но този така или иначе предстои … Този отговор е дължим“, твърди централата на Местан. И предупреждава още: „Освен турците, в България има още „500 000 роми, десетки хиляди арменци, както и други малцинства, които очакват признаване“.

Местан заявява от името на ДОСТ, че непризнаването е „дискриминационно отношение, което е в основата на дискриминационна политика, която е „все по-зле прикривана“. Пример за такава дискриминационна политика, казва още той, са „налаганите глоби за ползване на майчин език“ – препратка към предизборната кампания за парламент 2017-а. (Както е известно, според българските закони, според Изборния кодекс политическа агитация в предизборен период може да се води само на български език, а заради нарушаване на тази постановка на закона, партията ДОСТ бе глобяван в кампанията нееднократно за нарушаване на тази законова норма).

Местан прави днес груба, но в същото време крайно глупава политическа провокация. Свидетели сме на опит да се привлече общественото внимание с цел – една партия в дълбока политическа кома и един безнадежден лидер да се реанимират, коментира за Дебати.бг декларацията на  ДОСТ проф. Людмил Георгиев, професор по политическа психология, философ, преподавател в Софийския университет.

проф. Людмил Георгиев
проф. Людмил Георгиев

До 2010 г. професорът е дясна ръка на лидера на ДПС Ахмед Доган, член на националното ръководство на движението.

„Явно, в централата ДОСТ има хора, които хич, ама хич не са в час с това говорене за признаване на турско малцинство. Защото с подписването и ратификацията на Рамковата конвенция за защита националните малцинства  (още през 1999 г.) българската държава е признала националното турско етническо малцинство в България. Точка. Така, както Албания като национална държава е признала албанското българско етническо мнозинство на своя територия, както, впрочем, и Турция признава на своя територия турското кюрдско етническо малцинство“, уточни проф. Людмил Георгиев.

Пак казвам, този акт на Местан и ДОСТ е само пушилка, пропагандна пушилка и политическа некадърност, впрегнати в опит за реанимиране на една умираща партия и един безнадежден лидер, е категоричен  проф. Георгиев.

Проф.Людмил Георгиев: Декларацията на ДОСТ за турското малцинство в България е ход за реанимиране на една формация в безнадеждна кома

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук