Веселин Марешки

Ще има ли затвор за Веселин Марешки? Този въпрос остава отворен поне още месец и половина. По искане на защитата Върховният касационен съд отложи делото срещу лидера на „Воля“ за 23-ти април. Процесът за за изнудване бе насрочен за 17 март, но решението на последната инстанция остава за след изборите.

Съдебната сага с Марешки продължава 7 години

Първоначално Марешки беше оправдан от Окръжния съд- Варна. На втора инстанция обаче получи 4 години затвор от апелативния съд. Сега се чака решението на Върховния касационен съд, което е окончателно и не подлежи на обжалване.

Въпреки че Апелативният съд се произнесе още през ноември до момента вече три месеца процесът не успя да влезе в Касационния съд. Забавянето беше оправдано с пандемията.

Марешки е обвиняем заедно с Красимира Колева. Апелативните съдии ги признаха за виновни за това, че от 9 октомври до 16 ноември 2014 г.  с цел да принудят бизнесмена Асен Миланов да им плаща наем от 10 000 лв., го заплашили със затваряне и разрушаване на заведението, което управлявал.

Каква е предисторията на конфликта?

Марешки поискал от Миланов да му плаща наем за заведението, въпреки че наемателят имал договор с Тони Димитров. Димитров е бивш съпруг на Красимира Колева. Тя потърсила помощ от Марешки, защото претендира, че имотът е неин и иска тя да получава наем от него, а не бившият й съпруг.

Деянието било придружено с унищожаване и повреждане на имущество. Красимира е оправдана за това, че е извършила деянието с цел пострадалият да поеме имуществено задължение спрямо нея.

Марешки бил собственик на земя пред заведението и също искал наем, а след като Миланов отказал да му плаща, той му спрял тока. Миланов се обърнал за помощ към общинаря Костадин Костадинов, който отишъл на място. Марешки снимал с телефона си Костадинов, който решил да направи същото, но лидерът на „Воля“ се приближил и пред полицаи го ударил с юмрук в лицето.

В хода на делото стана ясно, че Красимира Колева е дължала пари на Марешки и това е причина той да се отзове на нейния опит да получи средства от наема на заведението.

Срещу Марешки има и дело за изнудване със заплахи на конкуренти в аптекарския бизнес. Според прокуратурата той е заплашвал седем собственици на аптеки с увреждане на имущество и тенденциозни проверки, ако не му прехвърлят дяловете си или не прекратят бизнеса си.

През годините депутатският имунитет на Марешки беше искан няколко пъти. През юни 2017 г. тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на Марешки и двама депутати от „Воля”. Няколко дни по-късно лидерът на „Воля” и Кръстина Таскова депозираха писмено отказите си от имунитет.

Дни след това самият Марешки чрез декларация от името на групата предложи депутатите изобщо да нямат имунитет. С обвинение се сдоби по-малко от месец след това.

През ноември 2018 г. главният прокурор отново поиска имунитета на Веселин Марешки заради още едно обвинение. Този път по обвинение за „сговаряне на извършване на престъпления, чрез които се цели да се набави имотна облага“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук