Александър Николов
На снимката: Александър Николов

Срещу енергийната политика на правителството се води поход, граничещ с война. Това каза министърът на енергетиката Александър Николов на извънреден брифинг в сградата на министерството. Той коментира изнесените вчера грешни данни за сделка на „Булгаргаз“ с Румъния.

„Беше коментирано, че общият размер е 60 000 мегаватчаса, а той всъщност е 37 000. Булгаргаз има задължения да управлява излишъците си. Размерът на общия излишък е 14% от планираното количество на дневна база. Когато се изтъргуват 37 000 мегаватчаса на средна цена от 150 лева, става дума за малко над 5 млн. лева“, обясни Николов.

„Да не забравяме, че тези, които твърдят, че изнасят публично данни, които са релевантни и доказуеми са бивши вицепремиери от правителството на Станишев като един от тях е пряко отговорен за подновяване на договор точно с „Газпром“ през 2006 г. и детайлите по това подновяване една година не станаха известни, а малко по-късно, когато това беше възможно, стана ясно в чия полза е това подновяване. Същият енергиен министър доста дълго представляваше интересите на България в нашата бивша държавна рафинерия през златната акция“, посочи министърът.

Николов каза още, че да се спекулира, че количествата идват от „Чирен” е смешно. Той уточни, че реализираните от хранилищата количества са 2,8% от дневната консумация на България.

Николов обясни, че новият състав на дружеството е встъпило в длъжност в петък и няма как за шест часа да направи каквото и да е било. Според него това е подготвено по-рано. Това става ясно и от координираната атака от вчера.

„Второ, при текуща наличност от над 600 000 лева подписаните договори и съгласия за освобождаване на служители надхвърлят 170 000 лева. Как става това и как договори в полза на дружеството са прехвърлени в дългосрочни, това ще оставя дружеството да ви каже. За финансовото състояние на предстоящите плащания на дружеството надхвърлят 650 млн. лева, отворената ликвидна дупка на бившия мениджмънт надхвърля 200 млн. лева“, подчерта Николов.

По думите му подходът относно управляването на човешкия капитал, хората, които правят структурата на предложенията към КЕВР е критичен. Същото важи и за финансовото състояние и на управлението на ресурсите.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук