Гватемала
Снимка: Pixabay

19 изнасилвания на ден – това показват данните на ООН за Гватемала – страна със 17 милиона жители. 

Абигейл Самбон е само на пет години, когато е изнасилена от 13-годишния си братовчед. 

Бяхме в къщата му и си играехме с по-малките си братя. Той ги изпрати в градината да откъснат цветя. И тогава започна да ме изнасилва“. 

А Дейли Фернандес, на 15 години, е имала сексуални отношения с чичо си миналата година. Днес тя люлее двумесечния Тео Гаел в одеяло, докато чака да влезе в кабинета на психолога в Центъра за подкрепа на жени, преживели насилие, в Чималтенанго, централна Гватемала, който лекува около 400 жени годишно.

Несигурното положение на жените в страната е реалност, която кралица Летисия, по време на деветото си пътуване за сътрудничество с Испанската агенция за международно сътрудничество за развитие (AECID), искаше да представи.

Една от основните оси на външното сътрудничество на Испания е насочена именно към изкореняване на дискриминацията и насилието срещу жените и насърчаване на равенството между половете, обяснява Кристина Алдама, ръководител на AECID в Гватемала. 

„Съществува много икономическо, политическо, физическо и психологическо насилие“ срещу жените”, описва тя от обновения Парк в столицата, в който Испания инвестира 225 000 евро преди няколко години, за да го направи по-безопасен за жените, например чрез инсталиране на система за осветление. 

Гватемала е страна, в която почти 50 % от населението е от коренното население – част от обществото, в която жените и момичетата страдат още повече от насилието на мачизма. 

Имелда Петронила Естакуи, 58-годишна, кмет на общността Санта Лусия де Утатлан, знае това добре. Облечена в традиционно облекло на маите и със златни зъби, тя казва, че цял живот е обучавала мъжете и жените на равенство и в резултат на това е била подложена на тормоз. 

„Много мъже казват, че нямаме права, нямаме глас, нямаме право на глас. Жените все още са много уплашени. Мачизмът никога не свършва в тази страна“.

Страната този четвъртък прие кралица Летисия. Целта на посещението е да се повиши осведомеността за предизвикателствата, пред които са изправени най-отдалечените общности с най-малък достъп до основни услуги като вода и канализация, за да се сложи край на недохранването – засягащи 46 % от децата на възраст под пет години.

Точно тук AECID направи една от най-големите си инвестиции – 6 милиона евро – за изграждане на канализационна и хигиенна система за повече от 200 000 души в района, а резултатите вече са видими. 

„Благодарение на хигиенните процедури се постига по-здравословен живот на децата“, отбеляза кралицата по време на посещението си. Въпросът за водата е от ключово значение за развитието и сигурността на жените.

Леонисия Покоп Сало, на 57 години, разказва, че преди изграждането на инфраструктурата с подкрепата на AECID жените е трябвало да изминават километри с каничка на главата, с бебе на гърба и в някои случаи бременни, за да донесат питейна вода вкъщи. 

„Посещението на кралицата е възможност да покажем реалността, да осъдим факта, че все още има много неравенства, но и да популяризираме нашата работа“ 

Факт е, че се наблюдава промяна в манталитета на поколенията по отношение на ролите на половете, за което Испания е предоставила и финансова подкрепа. Въпреки факта, че младите хора са по-съгласни, в Гватемала все още има какво да се направи: 

„Трябва да загубим страха и срама си“, казва кметът Имелда.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук