Ограничаването износът на лекарства, предложено от здравното министерство, има одобрението на ЕК и не се очакват спънки, нито Брюксел, нито от Конституционния съд.

Това каза на брифинг зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева.

В проектозакона, който ведомството публикува миналата седмица за обществено обсъждане, е предвидено да се ограничи износът на лекарства като мярка за облекчаване на проблема с периодичния недостиг на важни лекарства по аптеките, породен най-вече от т. нар. паралелен износ на медикаменти – продажба на медикаменти от европейски държави с по-ниски цени в други с по-високи.

България е една от страните с най-ниски цени в Европа, поради което определени медикаменти стават предмет на паралелен износ за страни от Западна Европа.

Предвижда се създаването на ограничителен списък на лекарства, чиито износ ще се спира, ако се констатира недостиг на българския аптечен пазар.

Периодично от аптеките в страната изчезват десетки лекарства за астма, диабет, артрит и други заболявания. Паралелният износ на лекарства неофициално се оценява на над 400 млн. лева годишно.

В закона е записано, че търговците на лекарства ще трябва да уведомяват Изпълнителната агенция по лекарствата, ако планират да извършат износ на включените в него лекарствени продукти.

Ограничителният списък ще съдържа медикаменти, за които въз основа на проверка от ИАЛ и регионалните здравни инспекции се установи, че е налице липса или недостиг.

Проверките ще се правят, когато е налице забавяне или отказ от страна на търговец на едро да изпълни заявки на пет различни аптеки в рамките на един месец.

Лекарствените продукти, включени в ограничителния списък, ще могат да се изнасят, когато в срок от 5 работни дни от постъпване на уведомлението ИАЛ не издаде заповед за ограничаване на износа на съответното лекарство.

Още една ключова промяна в законопроекта е въвеждането на т.нар „състрадателна употреба” на лекарства.

Зам.-министърът обясни, че става въпрос за медикаменти, които в даден момент са извън клинични изпитвания, но и все още не са регистрирани и нямат цена. Това са обикновено иновативни и скъпи лекарства, които ще могат да се ползват от пациенти, страдащи от хронични, тежкоинвалидизиращи или животозастрашаващи заболявания, които обаче не се повлияват от разрешените медикаменти.

„Тези пациенти, за които няма друга алтернатива, биха получили възможността по този начин да имат шанс за лекуване с тези нови лекарства. В много случаи те се предоставят на пациентите абсолютно безплатно от фармацевтичните компании и дават много добър резултат“, посочи Нейчева.

Намалена ще е и административната тежест при дарения на лекарства и за други фармацевтични дейности, обеща Лидия Нейчева.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук