8 март

На 8 март отдаваме международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.

Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.

Празникът е започнал само като политическо събитие на социалистите, но постепенно става част от културата на много страни.

В някои от тях денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях.

В други страни темата за политическите и човешките права на жените, отстоявани от ООН, е силно застъпена, а на борбата за признаване на тези права на жените по света се гледа отговорно и с надежда.

Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд.

Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.

Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията.

Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат. Съществуват обаче мнения, че този факт не е потвърден, а е бил измислен през 1955 г. вероятно с мотива празникът да се смята за комунистическа идеология.

Това е важно за борещите се за права на жените в Западна Европа и САЩ през годините на студената война.

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване.

На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал.

По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.

ШЕСТВИЕ В СОФИЯ

Български фонд за жените е сред организаторите на Шествие за правата на жените, което за трета поредна година ще се проведе в София по случай Международния ден на жената – 8 март.

Сборният пункт е пред Министерски съвет в 18 ч., а след изказванията на активисти и представители на организации, работещи по правата на различните групи жени, то ще продължи и премине през Парламента и стигне до площад „Орлов мост“.

Организаторите приканват в шествието да се включат и мъже, и жени, които вярват, че заслужаваме да живеем в справедлив свят, в който да бъдем свободни и уважавани като индивиди и се солидаризират с исканията за гарантиране на човешките права на всички групи жени и момичета.

Причината шествието да се състои на тематичния ден е да се даде гласност на съществуващите все още неравнопоставеност и дискриминация, основани на пола, в различните сфери на живота. И да призове заедно да намерим решения.

ШЕСТВИЕ В МАДРИД

Международният ден на жената беше отбелязан с шумна демонстрация в испанската столица Мадрид.

Стотици испанки излязоха на протест в центъра на града с искания са за по-голямо равенство между половете.

Минути преди полунощ те се събраха на площад Пуерта дел Сол, като удряха тенджери и тигани и носеха дрехи в лилаво – цвета на защитниците на правата на жените.

Днес в Испания има обща стачка, очакват се и масови протести. Те ще са на фона на кампанията преди предсрочните избори, свикани в страната на 28 април. По-големи демонстрации се очакват днес в цяла Испания, където е обявена и обща стачка.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук