Човешкият мозък е изключително сложен. Наред с изпълнението на милиони действия, той съставя симфонии, издава книги и предлага решения на някои от вечните математически уравнения. Той е свързан с всички човешки чувства, преживявания, спомени и усещания. Така че не е изненада, че мозъкът все още е загадка за нас, пишат от scientificamerican.com.
Към тази загадка обаче се добавя и твърдението, че хората използват само 10 процента от мозъка си. Това би означавало, че ако обикновените хора биха могли да се докоснат до останалите 90 процента, те биха могли да станат гении, които да помнят цифрите до десетохилядния десетичен знак или може би дори да имат телекинетични способности.
Въпреки че е примамливо твърдение, „10-процентовият мит“ е толкова погрешен, че дори е смешен, казва неврологът Бари Гордън от Медицинското училище Джонс Хопкинс в Балтимор. Въпреки че няма категоричен виновник, който да набедим за тази легенда, понятието се свързва с американския психолог и автор Уилям Джеймс, който в „Енергиите на мъжете“ твърди, че „Ние използваме само малка част от нашите умствени и физически ресурси. “ Митът също е свързан с Алберт Айнщайн, който, казва се, го е използвал, за да обясни своя космически интелект.
„Оказва се обаче, че ние използваме почти всяка част от мозъка и че [по-голямата част от] мозъкът е активен почти през цялото време“, добавя Гордън. „Нека го кажем така: мозъкът представлява три процента от теглото на тялото и използва 20 процента от нашата енергия.“
По-голямата част от консумираната от мозъка енергия задвижва бързото взаимодействие на милиони неврони. Учените смятат, че именно създаването на нови връзки между невроните поражда всички по-високи функции на мозъка. Останалата част от енергията му се използва за контрол над дейности, които са както незсъзнателни като сърдечна честота, така и съзнателни, като например шофиране на кола.
Въпреки че е вярно, че не във всеки даден момент всички области на мозъка са активни едновременно, учените доказват, че подобно на мускулите на тялото, повечето региони на мозъка са непрекъснато активни в рамките на 24-часов период. „В рамките на един ден може да се докаже, че използвате 100 процента от мозъка си“, казва Джон Хенли, невролог от клиниката Майо в Рочестър.