Йенс Столтенберг
На снимката: генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

НАТО ще увеличи мироопазващите си сили в Косово, ако напрежението със съседна Сърбия ескалира, заяви генералният секретар на Aлианса днес, в навечерието на преговорите между Сърбия и Косово, които се провеждат с посредничеството на Европейския съюз, предаде „Ройтерс“.

„В момента имаме значителна мисия, военно присъствие в Косово, близко до 4000 военнослужещи“, заяви Йенс Столтенберг на пресконференция след разговори със сръбския президент Александър Вучич в Брюксел, който стоеше редом до него.

„Ако е необходимо, ще преместим сили, ще ги разположим там, където е необходимо, и ще увеличим присъствието си. Вече увеличихме присъствието си в северната част на страната. Готови сме да направим повече“, категоричен е Столтенберг.

Напрежението между Сърбия и Косово се изостри този месец, когато Прищина заяви, че ще изиска от живеещите в северната част на страната сърби, които са подкрепяни от Белград и не признават косовските институции, да започнат да използват регистрационни табели за автомобили, издадени в Прищина.

Ситуацията се успокои, след като премиерът на Косово Албин Курти се съгласи да отложи правилото за регистрационните табели до 1 септември, а мироопазващите сили на НАТО наблюдаваха премахването на пътните блокади, поставени от сърбите.

Въпреки това Вучич заяви на пресконференцията в НАТО, че разговорите с Курти в четвъртък, които ще бъдат подпомогнати от ЕС, ще бъдат трудни, тъй като двете страни не са съгласни с почти всичко.

Курти, който по-късно се срещна със Столтенберг, подчерта решимостта на Косово да стане член на НАТО.

„Заплахите, рисковете и предизвикателствата, с които се сблъсква НАТО в настоящата среда за сигурност, се усещат и от нашата страна“, каза той пред репортери, като свърза проблемите с влиянието на Русия.

„В настоящата ситуация институциите и гражданите на Косово имат основание да бъдат бдителни по отношение на (деструктивния) подход на северната ни съседка към Косово и региона като цяло в рамките на пагубната програма на Русия за Европа и Балканите“, каза още той.

Косово получи независимост от Сърбия през 2008 г., почти десетилетие след въстанието срещу репресивното управление на Белград.

От правна гледна точка Сърбия все още счита Косово за неразделна част от своята територия. Тя отрича да е подклаждала напрежение и конфликти там и обвинява Прищина, че потъпква правата на сръбското малцинство. Етническите сърби представляват 5% от 1,8 млн. души население на Косово, което е 90% етнически албанци.

Вучич заяви, че Сърбия иска да избегне всякакво изостряне на ситуацията, но е важно да се разбере, че има „ново поколение млади мъже“, които виждат Косово като сръбска територия и повече няма да „търпят терора“.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук