В продължение на около 100 години, римските легиони са всявали страх и ужас дори и в най-смелите войни.
Елитната войска на една от най-големите империи заслужава всички суперлативи, с които я обсипват.
- Военната подготовка
Военната подготовка им е била меко казано брутална. До ден днешен едва ли има по-тежка подготовка от тяхната, безкрайни тренировки и упражнения всеки ден до пълно изтощение. Всеки един от тях е тренирал със специални дървени щит и меч, които са тежали два пъти повече от металните.
Част от тренировката им включвала ежедневен 25 километров „марш” с пълно бойно снаряжение. Войниците трябвали да изминат разстоянието за по-малко от 6 часа.
- Дисциплина чрез страх
Следването на заповеди е било нещо изключително важно за успеха в битка. Никой никога не си е позволявал да се противопостави на заповед от по-висшестоящ. Подобна еретична мисъл се наказвала жестоко.
Естествено, това не се е харесвало на всички и затова наказанията били наложителни.
На центурионите било позволено да носят специални клонки с които да бият жестоко при неподчинение. Често, заради един войник, страдала цялата група.
- Покосяването/убийството на всеки десети
Това е било толкова ужасно, колкото звучи. Самата дума „Decimation” идва точно от това наказание, което се налагало при измяна или дезертьорство.
В общи линии то представлявало следното: събирала се група от 10 войници и всеки тегли чоп (в техния случай сламка). Този с най-късата сламка бил пребиван до смърт от останалите 9. Впрочем, в покосяването участвали всякакъв тип войници от легиона, не само легионери.
4. Оръжие и броня
Римските легионери обикновено носели със себе си щит (the scutum), меч (gladius), ризница и шлем.
Снаряжението многократно било усъвършенствано през годините, като моделът на ризницата дори бил заимстван като идея от галите. Нищо в екипировката на легионерите не било случайно, например щита им бил специално проектиран за бойна формация.
5. Тактика и формация
Един легион бил съставен точно от 4 800 човека, разделен на 10 свода по 480, а те съответно на 6 групи по 80.
Всяка група се наричала „centurie“ и била предвождана от Центурион. На всеки 4 800 легионера имало един, чиято единствена задача била да бъде стратег. Вероятно всички сте виждали бойна формация на римски легион, буквално приличат на танк изграден от хора!
- Морските битки се водели на „земя”
Римските легиони никога не са имали сериозна флота и никога не са били тренирани специално за морски битки, затова те изобретили метод с който да превърнат своята слабост в силна стратегия.
Тъй като нямали идея как да строят кораби, те просто откраднали дизайна, а за да водят битките по техните правила просто се доближавали до другите кораби и спускали огромни дъски и така правели абордаж на чуждите плавателни съдове.
- Битката с галите
Вярвате или не галите са нямали вълшебна отвара!
Войната с галите била изключително кървава продължила повече 6 години, а в битката при Алесеа Верцингеторикс, почти победил Цезар.
В крайна сметка близо 1 000 000 келти паднали мъртви, а около 500 000 станали роби.
- Разпъване на кръст
Римляните имали изключително брутални методи да накажат всеки, който не им се е подчинявал. Онзи, който застрашавал реда и живота по римските закони, бил разпъван на кръст.
По време на големия робски бунт, който Спартак е водил, са били разпънати на кръст над 6,000 човека.
- Преторианската гвардия
Най-силният от всички римски легиони била Преторианската гвардия. Тя винаги стояла в Рим и имала огромна власт – на практика, дори по-голяма от тази на императора.
Тяхна грижа била защитата на Рим, поддържането на реда и охраняването на императора, и всички от сената. Както се досещате с голямата сила идват и големите подкупи… често въпросната гвардия била свързвала именно с това.
- Издигането и разрушаването на империя
Без съмнение една от основите на римската империя са именно легионите! Освен многобройните битки и милионите мъртви оставили зад себе си, те участвали в построяването на важни сгради, пътища и дори цели градове из цялата римска империя.
Крахът на империята от части се дължи на това, че в началото всеки 8-ми човек бил в армията, но с разрастването на империята, нямало как всички легионери да са с римско потекло.
Както се досещате това довело до множество бунтове и разпадането на армията. Поддръжката на армия с такива размери била невъзможна, а да очакваш, че всеки ще е лоялен на държавата, а не на собствените си интереси – лудост.
Прочетете още за ДРЕВЕН РИМ може да намерите ТУК.
За великите ГЛАДИАТОРИ може да прочетете ТУК.
Кой е последният велик герой на Западната Римска империя може да прочетете ТУК.
За още любопитни новини харесайте страницата ни във Фейсбук.