Корнелия Нинова
На снимката: Корнелия Нинова

До дни ще обявим компесаторни механизми за бизнеса в резултат на наложения мораториум за цените на енергоизточниците. Това съобщи вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова.

Тя изтъкна, че е привърженик на мораториума, защото той помага на домакинствата, но влизането му в сила трябва да е обвързано с компенсаторни мерки за българските фирми, ЕСО-сектора, ВиК дружествата и останалите засегнати.

Мерките за подпомагане на фирмите – 80/20 и 60/40 – са до края на декември. Екипът на министерство ще внесе предложение те да продължават и след 1 януари, каза още Нинова след днешната си среща с работодателските организации.

Тя подчерта, че с работодателите са се договори да работят по предложения за изготвяне на Бюджета за 2022 година.

„Решени сме политическото клише за намаляване на административната тежест да стане реалност. Готови сме да освободим бизнеса от административната тежест“, посочи Нинова.

„Натрупаните свъхпечалби бихме искали да се използват за подпомагане на икономиката и дружествата, които ще изпитват затруднения заради мораториума. Бързаме да има и за декември компенсации“, добави тя.

Велев: Компенсациите да са без таван

От своя страна председателят на АИКБ Васил Велев съобщи, че настояват компенсациите да нямат таван, а прагът да е 150 лева.

„670 лева е цената на електроенергия за утре в пазара „ден напред”. Очакванията са за подобни цени и през януари. Те растат почти непредсказуемо и са в пъти по-високи от очакваните и от миналогодишните“, заяви Велев.

По думите му, за да бъде българската икономика конкурентноспособна, тя трябва да се снабдява с енергия на подобни цени на нейните конкуренти. Цените в Щатите са под 50 долара, такива са в Русия и в Турция. В Сърбия цената е фиксирана – тоест, нашите конкуренти извън ЕС се снабдяват на цени, които са от порядъка на 4-5 пъти по-евтини от тези за България днес, добави Велев.

На срещата е решено още да се положат реални усилия за намаляване на административната тежест за бизнеса. Внесени са предложения от работодателите в тази посока и икономическото министерство започва да работи по тях. Ще се работи и за обвързването на образованието с икономиката, осигуряването на квалифицирана работна ръка и облекчаване на условията за финансиране на малките, средните и микро- предприятията чрез средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук