Парламентът отмени кариерните бонуси на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за съдебната власт. „За“ бяха 119 народни представители от управляващата коалиция, 80 – „против“, седем от ГЕРБ-СДС се въздържаха. Повечето депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ бяха против текстовете. Същата промяна, свързана с т.нар. кариерни бонуси се предлага и за главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.
При изтичане на мандата или предсрочното му прекратяване на основание съответния член от конституцията изборният член на ВСС, подал молба до съответната колегия в 14-дневен срок от деня на изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, се възстановява на заеманата преди избора длъжност на съдия, прокурор или следовател. Досега имаше възможност те да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора.
Отпада разпоредбата, според която стажът като изборен член на ВСС се зачита за стаж, който дава право при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж да има право на парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20.
Власт и опозиция в сблъсък за специализираните съдилища
В дебата отново се чуха коментари, че специализираните съд и прокуратура са били „бухалка“ и „инквизиция“. Срещу закриването основно се обявиха от ГЕРБ-СДС.
От управляващата коалиция изказаха съмнения относно почтеността на специализираната прокуратура.
„Закриването на специализираните съдилища не означава, че никой няма да се бори с този феномен, но означава, че най-накрая някой ще започне да се бори с корупцията. Този епилог трябва да се случи, за да започне нещо, което не познаваме в последните 15 години, а именно качествена и правова борба с корупцията“, каза Крум Зарков от БСП.
„След като се мобилизирали такава силна международна подкрепа към специализираната прокуратура, може да споделите с тази международна общност, че тези в специализираната прокуратура са тези, които искаха СРС спрямо протестиращите граждани през 2020 година“, каза Атанас Славов от „Демократична България“.
От опозицията заявиха, че специализираната прокуратура си върши работата, а обвиненията за нейната безполезност са манипулативни.
„Не ние сме мобилизирали нечии структури. Хората ни управляват и виждат какво се случва. За мен вие говорите празни приказки, които се опитвате да насаждате и през министър Рашков. Нищо не се доказа“, каза Анна Александрова от ГЕРБ.
Дани Каназирева призова да се спре с манипулациите.
„Няма да ви посочвам дела, ще ви запозная с делата. Вие явно не познавате какви дела се гледат в специализирания съд, когато статутът на магистратите не е уреден, това рефлектира върху хода на делата“, каза тя.
Екатерина Захариева заяви, че са направени скандални предложения, които са очевидно лобистки.
„Вие ще носите отговорност. По отношение на организираната престъпност правосъдието няма да стане по-добро“, каза тя.