Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза са собственици на парка и двореца „Врана“. Решението е на Върховния касационен съд (ВКС) и е публикувано днес на страницата му. До него се стигна, след като той не допусна до обжалване решението на Софийския апелативен съд (САС), с което двамата бяха признати за собственици на имота.
„Врана“ е едно от шестте дела по т.нар. „царски имоти“. Те са одържавени през 1947 г., когато монархията у нас е сменена с народна република. При следващата смяна на обществено-политическия строй 1989 г. Конституционният съд излиза с решение, че законът за одържавяването на „царските имоти“ противоречи на конституцията. Впоследствие държавата завежда дела за въпросните имоти.
„Държавата твърдеше, че е придобила двореца „Врана“ на три основания. Миналата година и трите бяха отхвърлени от апелативните съдии Иво Дачев (председател на състава), Мария Георгиева и Асен Воденичаров (докладчик). А с днешното определение на ВКС решението им остава в сила“, пише Lex.bg.
Държавата е поставила 11 въпроса, с които да обоснове допускането на касационно обжалване, включително и поискала и делото да бъде спряно и да бъде образувано тълкувателно дело. ВКС отхвърля искането за постановяване на тълкувателно решение, като сочи, че въпросите, на които държавата иска да се отговори в него, или са изяснени, или са неотносими към казуса „Врана“.
ВКС допуска обжалване на решението на САС само по отношение на останалите наследници на бившите царе – Фердинанд фон Вюртемберг, Александър фон Вюртемберг, Ойген фон Вюртемберг, Софи Едокси Мария Луиз и Маргарет Люс-Байи дьо Шовини, тъй като без да са подали въззивни жалби, САС се е произнесъл и за тяхната собственост.
Комплексът „Врана“ включва централния дворец, още няколко постройки, оранжерии и стопански сгради. В момента „Врана“ функционира като парк и се ползва от посетители. Сред тях има оранжерии и стопански сгради.
В момента „Врана“ функционира и като парк и се ползва от посетители.
Още вътрешнополитически новини – четете тук