Ислямска държава

Групировката „Ислямска държава“(ИД) не е победена в Сирия и продължава да представлява най-значимата заплаха в сравнение с която и да е терористична групировка, заявиха наблюдатели на ООН.

Оценката им е в противоречие с твърденията на президента Доналд Тръмп, че ИД е почти унищожена.

В Сирия и Ирак има между 14 000 и 18 000 бойци от ИД, включително до 3000 чуждестранни бойци, според доклад на екипа за наблюдение на санкциите, представен на Съвета за сигурност.

„ИД все още не е победена в Сирийската арабска република, но остава под силен военен натиск в остатъчната си територия в източната част на страната“, се казва в доклада.

„Тя [ИД] показа решимост да устои и способността да противодейства.“

Тръмп изненада напълно западните съюзници на 19 декември, като обяви, че Съединените щати ще изтеглят2 000 войници от Сирия, заявявайки, че ИД е победена.

Твърдението му се сблъска с оценката на собствения му директор на националното разузнаване Дан Коутс, който описа джихадистката група като мощна заплаха в Близкия изток и за Запада.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео каза на среща на 79 държави във Вашингтон в сряда, че Съединените щати остават ангажирани с унищожаването на ИД, но добави, че подходът може да се промени в „ера на децентрализиран джихад“.

Наблюдателите на санкциите, които докладваха за заплахата от ИД, „Ал Кайда“ и други групировки, включени в черния списък от терористични групи от ООН, заявиха, че ислямските джихадисти са най-опасни.

Наблюдателите на санкциите на ООН заявиха, че със загубата на халифата си в Ирак и Сирия ИД се е превърнала в скрита мрежа под ръководството на Абу Бакр ал Багдади.

Ръководството на ИД е сведено до разпръсната група и „насочва някои бойци да се върнат в Ирак, за да се присъединят към мрежата там“ с цел „да оцелеят, да се консолидират и възкръснат в ключова област“, се казва в доклада.

„Ако успеят, може да се очаква ИД да възобнови действията си под формата на външни терористични операции, но засега в ядрото на ИД липсват способности за насочване на международни атаки“, се казва още в документа.

Екстремистката група, която някога контролираше големи територии в Ирак и Сирия, остава глобална организация, дори ако броят на атаките в чужбина спадна през 2018 г. в сравнение с 2017 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук