Две оферти бяха подадени днес за обществената поръчка „Проучване и анализ на добрите практики за дистанционно електронно гласуване и провеждане на симулации на дистанционно електронно гласуване“, обявена от държавна агенция „Електронно управление“.

Консултантската компания „Ню Ай“ АД предлага 8000 лв. (без ДДС) за реализацията на проекта, а „Билдинг пропъртис холд“ ЕООД – 22 000 лв. (без ДДС). Прогнозната стойност с финансиране по оперативна програма „Добро управление“, беше 33 333.33 лв. (без ДДС).

„Ню Ай“ е собственост на Джон Майкъл Еърст и на „Лейтън проджект мениджмънт лимитед“, Лондон, които работят не е от днес с български общини, с Министерския съвет и Световната банка. „Билдинг пропъртис холд“ ЕООД спечели преди време и обществената поръчка за сайта на председателството на ЕС. Неин управител и собственик е Веселин Тодоров, който освен управител на „Сиела“ беше и член на националния съвет на движение „България на гражданите“, ръководено от бившия ресорен вицепремиер Меглена Кунева.

Заедно с анализа на „добрите практики“ и изработването на конкретни препоръки за българската система за дистанционно електронно гласуване спечелилата форма трябва да проведе три симулации на дистанционно електронно гласуване до 15 октомври.

След 1 януари 2018 г., когато проектът влиза във втора фаза, ще има експериментално дистанционно електронно гласуване на три последователно произведени избори, включително частични.

Ако експерименталното дистанционно електронно гласуване е успешно – при гарантиране тайната на вота, на изборите за членове на Европейския парламент през 2019 г. избирателите ще може да гласуват дистанционно електронно, като резултатите от гласуването им ще се вземат предвид при определяне на резултатите.

Двете оферти бяха отворени в понеделник следобед в сградата на Държавната агенция „Електронно управление“. Проведената процедура бе открит избор на изпълнител по първата фаза от проекта „Изграждане и внедряване на пилотната система за дистанционно електронно гласуване“.

Проектът се осъществява в партньорство с Централната избирателна комисия по Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Окончателно изпълнителят трябва да бъде избран до средата на септември 2017 г., след което той ще започне заложеното детайлно проучване с анализ на добрите практики в международен план на реализираните и въведени до момента дистанционни гласувания по електронен път в други държави.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук