Първата българска въздушна линейка излита към страната ни тази сутрин от производителя в Италия. Това обяви премиерът Николай Денков в началото на правителственото заседание.

Хеликоптерът ще пристигне у нас утре, 1 февруари, а официалното му представяне бъде в петък, 2 февруари, на авиобаза „Враждебна“, уточниха по-късно от пресслужбата на кабинета.

До края на 2026 г. страната ни ще разполага с 6 медицински хеликоптера. Базите им са определени така, че всяко кътче на страната да бъде покрито от поне два медицински хеликоптера, отбеляза министър-председателят.

„Това е нов етап в спешната помощ и здравната грижа за българите. Това са спасени животи. Хеликоптерът ще помага при инциденти, ще транспортира пациенти, ще съдейства при донорски ситуации и ще доставя спешно оборудване като кръв, лекарства и апаратура.

… За евроскептиците да напомня, че те са закупени с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

…Въздушните линейки са ключови за осигуряване на спешна медицинска помощ във всяко кътче. Базите им са определени така, че всяка част на България да е покрита от поне два хеликоптера. Така гарантираме медицинска помощ в т.нар. „златен час““, посочи министър-председателят.

Разходите за въздушната помощ за всеки пациент се поемат от държавата. Премиерът поздрави летците, които ще управляват хеликоптерите и лекарите, които ще спасяват пациентите.

Изтъкна, че за да бъдат осигурени медицинските хеликоптери у нас първо се е наложило да се спасява въздушното спасяване.

„Първо се наложи да спасяваме въздушното спасяване. Спряхме ликвидацията на дружеството, което беше основано при кабинета Петков в затворено от служебното правителство“, коментира той.

При какви случаи ще лети въздушната линейка?

След като българските власти приемат машината официално, ще започнат тестови облитания, в които ще участват италиански и български пилоти. Екипът на производителя ще бъде на разположение у нас половин година.

Трите екипа, които ще работят в координационната централа на Центъра за Спешна помощ по въздух след пристигането на първия хеликоптер, са преминали специални курсове, но им предстоят още обучения. Диспечерите в тази зала ще преценяват при какви ситуации и къде да изпратят въздушна линейка.

Най-малко една година Спешна помощ по въздух ще се оказва само през деня. Хеликоптерът не е пригоден за издирване в планината, но може да транспортира пострадали оттам.

До края на 2026 г. страната ни ще разполага с 6 медицински хеликоптера. Базите им са определени така, че всяко кътче на страната да бъде покрито от поне два медицински хеликоптера, отбеляза министър-председателят.

Още новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук