Махса Амини - иран - протести
Снимка: EPA/БГНЕС

Според свидетели в сряда в родния град на Махса Амини – Сакез – иранската полиция за борба с масовите безредици е разположила в голям брой свои части, след като активисти призоваха за протести в цялата страна по повод 40-те дни от смъртта ѝ в ареста след побой от моралната полиция заради „неподходящото ѝ облекло“, предаде „Ройтерс“.

Демонстрациите, разпалени от смъртта на 22-годишната жена, която беше задържана от иранската морална полиция на 16 септември, се превърнаха в едно от най-смелите предизвикателства към духовното ръководство на Ислямската република след революцията от 1979 г.

На улиците излязоха широк кръг иранци, като някои от тях призоваха за падане на Ислямската република и скандираха „Смърт на (върховния лидер аятолах Али) Хаменей“.

Свидетел разказва пред „Ройтерс“, че „няколко десетки мъже и жени са се събрали около гроба на Амини на гробището Айчи в Сакез, скандирайки „Жена, живот, свобода“. Друг свидетел от Сакез каза, че гробището е пълно с членове на доброволческата милиция „Басидж“ и полицаи за борба с безредиците.

„Но тук са и хора от цялата провинция Кюрдистан. Всички заедно скърбим за смъртта на Махса“.

Опасявайки се, че 40-дневната годишнина от смъртта на Амини ще подхрани нови насилствени протести, полицията по сигурността е предупредила семейството ѝ да не организира възпоменателно шествие или „синът им ще бъде арестуван“, твърдят правозащитни групи.

Въпреки това губернаторът на Кюрдистан Зарей Куша отрече да има държавно ограничение за провеждане на възпоменателна служба, като добави, че „решението на семейството ѝ е да не провежда събрание“, според държавните медии.

Видеоклипове в социалните медии показват, че силите за сигурност са блокирали пътищата, водещи към Сакез, за да попречат на хора от други градове да се съберат на гробището.

„Опитаха се да ни попречат да влезем в гробището, но аз успях да вляза. Все още не съм видял родителите на Махса“, казва свидетелят.

В сряда властите затвориха всички училища и университети в провинция Кюрдистан „заради грипна вълна“, съобщават иранските държавни медии.

Видеоклипове в социалните медии показаха тълпи, изпълнили улиците в много градове, а базарите в Техеран и някои други градове бяха затворени, като хората скандираха „Смърт на Хаменей“.

Разпространението на протестите изглежда изненада властите и контрастира рязко с твърденията на властта, че подкрепата за ислямската система е огромна, заяви бивш ирански служител, подкрепящ реформите.

Докато някои анализатори заявиха, че изгледите за скорошен нов политически ред са малки, активисти заявиха, че стената на страха е паднала и пътят към нова революция е необратим.

Студентите изиграха основна роля в протестите, като десетки университети стачкуваха. Стотици ученички се присъединиха към тях, скандирайки „Свобода, свобода, свобода“, въпреки ожесточените репресии от страна на силите за сигурност.

„Вече не се страхувам от тях. Те (властите) трябва да се страхуват от нас. Години наред те не ни позволяваха да водим нормален живот“, казва пред агенция „Ройтерс“ ученик в северния град Сари.

Държавните медии и твърдолинейните служители заклеймиха протестиращите като „лицемери, монархисти, бандити и бунтовници“.

Организации за защита на правата на човека заявиха, че най-малко 250 протестиращи са били убити, включително тийнейджърки, а хиляди са били арестувани.

Властите, които обвиниха Съединените щати и други западни държави, че подклаждат това, което те наричат „бунтове“, все още не са обявили броя на жертвите, но държавните медии заявиха, че са убити около 30 членове на силите за сигурност.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук