пари, банки
Снимката е илюстративна

Според данни на българската народна банка, печалбата на банковата система нараства до 1.7 млрд. лева към края на първото полугодие на тази година. Това представлява ръст от 66% или 672 млн. лева спрямо същия период на миналата 2022 година, която вече се считаше за рекордна в печалбите на банките.

През второто тримесечие на 2023 г. активите на банковата система се увеличават с 466 млн. лв. (0.3%) и в края на юни достигат 161.1 млрд. лв.

Спрямо края на март нарастват кредитите и авансите, а делът им в структурата на активите се увеличава от 61.1% до 65.0%.

Собственият капитал в баланса на банковата система в края на второто тримесечие възлиза на 18.3 млрд. лв., с 893 млн. лв. (5.1%) повече спрямо края на март. Нарастването му е обусловено главно от повишението на печалбата през отчетния период, се отбелязва в анализа на БНБ.

Откакто лихвите паднаха на нулеви нива, банките започнаха да печелят основно от такси, които от около 2 години насам постоянно се увеличават. Таксите им не са контролирани от БНБ, а всяка институция ги определя сама. По официални данни банките събират от клиентите си над 100 вида такси.

За съжаление тези неприлично големи печалби са за сметка на българските граждани, които са принудени да плащат и получават всичко през тях. На този фон, финансовият министър Асен Василев прокара интересна идея, която се бори срещу едностранното изнудване от страна на банките и представлява помощ за потребителите и най-бедната част от обществото.

В последната работна седмица преди лятната ваканция депутатите гласуваха на второ четене текстове от законопроекта за държавния бюджет за 2023 г., с които се правят промени в Закона за платежните услуги и системи. Парламентът прие да не се плащат такси за обслужване и теглене от базова сметка, в която постъпват заплати, пенсии, помощи и социални обезщетения.

„Още през септември всички банки трябва да предлагат сметка без такси, по която гражданите да получават заплати, стипендии и пенсии. Условието е в тези сметки да няма други преводи, обясни Василев. „Според евродирективата всички банки трябва да предлагат базова сметка“, допълни той.

Ако Финансовото министерство и парламентът успеят да се справят с този казус, това ще бъде историческа победа в полза на гражданите, които винаги губят войната с финансовите институции.

Засега от Асоциацията на банките в България твърдят, че работят активно и имат готовност индивидуално да въведат в кратък срок освобождаване от такси във връзка с услуги по използване на сметка с параметри, сходни с платежните сметки за основни операции.

Остава да видим дали това прогресивно решение ще намали главоломно нарастващите им печалби и дали банките няма да намерят начин да търсят компенсация, като увеличат останалите си такси и сметки.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук