Пловдив официално става Европейска столица на културата тази вечер. В продължение на една година най-старият град в Европа ще бъде домакин на над 500 събития.
Пловдив е първият български град, който е избран за „Европейска столица на културата“.
С пълна програма под надслов „Заедно“ 2019 година ще донесе нови възможности за региона и международна видимост за града.
Тържествата по откриването започнаха още в петък, но кулминацията ще е довечера, когато ще бъде грандиозният спектакъл „Ние сме всички цветове”.
Програмата по откриването продължава и в неделя – 13 януари.
По-голямата част от международното жури, което следи напредъка на градовете-кандидати, ще е в Пловдив.
В града пристига и най-многобройната делегация от над 20 града, които са били или ще бъдат Европейски столици на културата.
Близо 200 делегати ще бъдат в Пловдив и ще се включат активно в над 30-те събития. Специални гости ще са и членовете на екипа от Матера – другият град, които тази година носи титлата.
На самото събитие в събота се очакват между 30 и 50 000 души.
Спектакълът довечера ще е на грандиозната 30-метрова кула на 6 нива с 360 градуса видимост, подготвена специално за откриването на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
Сцената има 6 нива, но поради мерки за сигурност ще бъдат използвани 5 от тях. Тя тежи 200 тона заедно с участниците. Тя е разширена с два подиума с дължина 100 метра, които са високи 3 метра и широки 4 метра.
360-градусови екрани ще бъдат разположени на сцената и допълнени от мултимедийни елементи по подиумите.
Кулата има капацитет да побере едновременно 1500 участници и да предостави на всички зрители добра видимост към зрелищния спектакъл.
Тази сложна конструкция е единствена по рода си и е подготвена специално за откриването на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
МЕРКИ ЗА СИГУРНОСТ:
В Пловдив са въведени засилени мерки за сигурност. От 17.30 ч. зрителите ще минават през 23 контролно-пропускателни пункта.
Там ще има служители на полицията и жандармерията, специализирани полицейски сили, и екипи на Главна дирекция „Национална полиция“.
За сигурността в района отговаря и специално наета от организаторите софийска частна охранителна фирма.
Няма да се допускат хора в явно нетрезво състояние, нито пиротехника или оръжия.
Що се отнася до внасянето на чадъри и бутилки, те ще бъдат внасяни след проверка. Абсолютно е забранена употребата на дронове в района на кулата.
ПРОГРАМАТА НА ЕВРОПЕЙСКАТА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА:
В афиша на годината са предвидени над 500 събития – фестивали, шоута в голям мащаб и проекти базирани в общности, структурирани около 4 теми (Сливане, Трансформиране, Възраждане и Релаксиране).
Те са свързани с характерните черти на Пловдив, историята му, културното му наследство, както и предизвикателствата пред града. През годината едно от тепетата на Пловдив ще бъде превърнато във временен детски град (проект „Детски град“).
Градът ще покани посетителите да открият кирилицата чрез различни изложби и семинари (“Кирилизация”). Ще бъде представена европейска продукция на тема миграция, съвместно продуцирана от театри от Западните Балкани (“2019: Европейска одисея”).
Под мотото “Отворено бъдеще”, Матера 2019 празнува прямотата като ключов елемент за размисъл за колективното бъдеще на европейското общество, със специален фокус върху социалното и културно приобщаване и съвместните иновации. По-интересните събития включват “Ars Excavandi”, модерен поглед върху историята и културата на скритата архитектура; “Препрочитане на Ренесанса”, пътешествие през артистичното минало на Базиликата и Апулия; и “Поезия на простите числа”, изложение за главната роля на математиката при работата на артистите през вековете. Матера ще постави и първия спектакъл на открито на операта „Селска чест“ в сътрудничество с Театро Сан Карло.
КАК ПЛОВДИВ СТАНА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА?
През 2014г. Пловдив успя да спечели състезанието за Европейска столица на културата за 2019-та година в остра конкуренция със София.
Припомняме, че Софийската община хвърли милиони левове за престижното класиране, но на последния етап от съревнованието, по обективни и субективни причини, Пловдив успя да се пребори, въпреки откритото лобиране в полза на София на тогавашния културен министър Вежди Рашидов.
Сякаш, за да покаже, че Пловдив не е добра кандидатура, Министерството на културата не направи практически нищо, за да подпомогне това най-значимо културно събитие в страната.
Нещо повече – Министерството на финансите забави с повече от 2 години осигуряването на парите за подготовка на събитието. Въпреки че всички бяха наясно, че десетки хиляди българи и чужденци ще посетят втория български град през 2019г.
Важно е да се отбележи, че Вежди Рашидов и Менда Стоянова, шефката на бюджетната комисия в парламента, са депутати от пловдивската листа на ГЕРБ.
Въпреки всичко това, на 12 януари откриването ще се състои. Очаква се то да бъде изключително посетено и тържествено, като за целта ще е изградена 30-метрова сцена.