Искаш определен екип за операция - плащаш си. Снимка: pixabay

Доплащането в България е около 50% от разходите за здравеопазване. То е за квази услуги – като избор на екип за операция, или пък става под масата – чрез кешови плащания.

Това обясни пред БНР Иван Тодоров, зам.-председател на Българската болнична асоциация.

Според него най-добрият и честен начин за доплащане на здравните услуги е солидарното допълнително здравно осигуряване, посочи Иван Тодоров. „През последните години се увеличава тенденцията работодателите да инвестират в здравето на служителите си. Преди 10 години едва 10% от тях правеха допълнително здравно застраховане. Сега са около 40-45%. В големите градове достига до 90%“, каза Тодоров.

Той напомни, че с края на ковид кризата дойде и сериозната икономическа криза.

Имаше сериозно нарастване на цените на медикаментите, на консумативите и оборудването в медицината. Увеличи се и цената на труда на медицинските специалисти. Това доведе до инфлация и в медицинската сфера. Въпреки желанието на управляващите с определени проценти да се покачва финансирането в здравния сектор, то все още е неадекватно. Има и недостатъчен контрол, наблюдават се също злоупотреби в определени лечебни заведения“.

Здравно-осигурителният модел е функция на политическата воля за промени в здравната сфера, заяви Иван Тодоров. „Няма политическа воля да се предприемат някои болезнени мерки, които в дългосрочен план биха довели до добър резултат. Има нужда от политически консенсус, за може поне финансите на държавата и на здравното осигуряване да бъдат внесени в някакъв ред. Тази липса на диалогичност оказва влияние във всички сектори, свързани с публично финансиране“.

Иван Тодоров отбеляза и проблема с изоставането на периферията на България по отношение на достъпа до медицински грижи и на адекватни работодателски тактики.

„Там липсва държавна политика. Първичната медицинска грижа, особено в малките населени места, е изключително слаба. Профилактиката почти отсъства“.

Много тежка е кризата за кадри в здравеопазването, отчита той. „Все още на ниво лекари се държим, но на ниво акушерки и медицински сестри кризата вече ни е заляла.“

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук