Днес правителството ще внесе в Народното събрание законопроект, с който да се регламентират част от нормите, въведени със Закона за извънредното положение, които да продължат да действат след изтичането му на 13 май.
Вчера, в отсъствието на премиера, финансовият министър Владислав Горанов обяви, че извънредното положение, което продължи 2 месеца, няма да бъде удължавано:
„Няма извънредно положение – не предлагаме да бъде удължено. Този инструмент е изчерпан и няма нужда да бъде използван от политиците за упражнение върху правителството. Чрез него се ограничават демократични инструменти за контрол върху отделните власти“.
Министърът обаче каза, че някои от санитарните мерки ще продължат да действат.
С предложения от управляващите законопроект се делегират повече права и отговорности на министъра на здравеопазването:
„Да продължава да налага всички необходими мерки в посока облекчаване или в посока утежняване с оглед на преодоляването на рисковете, свързани с пандемията“, уточни Горанов.
„Голяма част от мерките, които се провеждат сега и показваха своята ефективност – да продължат да действат и след отмяната на извънредното положение“, добави здравният министър Кирил Ананиев.
Продължават да действат и мерките за справяне с икономическата криза:
„Да запазим всички мерки, които имат съществено отражение върху икономическия живот – програмите на социалното министерство“, добави Владислав Горанов.
Предлага се и да няма и външно оценяване на 4 и 10 клас. След 13 май се възобновява и пълната работа на съдебната система. Частните съдебни изпълнители обаче няма да могат да налагат запори за определен период от време.
Припомняме, че миналата седмица, в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ юристът Наталия Киселова заяви, че парламентът изрично трябва да отмени Закона за извънредното положение. Тя коментира и създаването на специален закон след това, с който да се дадат правомощия на министъра на здравеопазването.
„Законът е акт, който подлежи както на конституционен, така и на политически контрол. При приемането му ще има аргументи „за“ и „против“, президентът ще има възможност да наложи вето, ако прецени. В случая със заповедите има ограничена дейност на Върховния съд. Всеки отделно да се жалва от заповедта – не е сериозно. Събрали са се 400 жалби, те ги чакат да станат 500, за да ги гледат наведнъж – това не е сериозно.”
За специален закон заговори и премиерът миналата седмица. Коментарът на юриста Наталия Киселова е:
„Той (премиерът Бойко Борисов-бел.ред.) предложи 2 варианта – единият е с прилагане на правилата при бедствие. Ако обаче погледнете, там е предвидена дефиниция за бедствие, която казва, че това е явление вследствие на природа или човешка дейност, докато заплахата от вирус е според ме нещо трето. Т. е. трябва да се измени Законът за бедствията. Другият вариант, който той предложи, е с преходни и заключителни разпоредби в Закона за здравето. Само че тези разпоредби отново създават тази опасност да се възложи на един министър да решава всички политически въпроси през свои заповеди. Фактически той поема и политическата отговорност. Според мен има и трети вариант – да има специален закон. Тук вече е ролята както на депутатите в НС, така, разбира се, и на правителството и на другите държавни органи и президента – да се преосмисли начинът, по който България трябва да излезе сравнително плавно то почти замрялата се дейност”.
Цялото интервю с Наталия Киселова може да прочетете ТУК.