Комисията по конституционни и правни въпроси разглежа промените в Закона за съдебната власт. В зaкoнoпрoeктa ce прeдвиждaт прoмeни зa избoрa нa члeнoвeтe нa ВCC, кaктo и зaкривaнeтo нa cпeциaлизирaнитe cъдилищa и прoкурaтурa.
Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене законопроекта за закриването на специализирания съд и прокуратура. Фактът, че това се случва два дни преди разпускането на Народното събрание , прави възможността да мине на второ четене минимална.
Промените биха се случили най-рано в 47-НС, тъй като за да бъде приет законопроектът, са необходими още едно четене в комисия и две в пленарна зала.
По време на днешното заседание всички партии подкрепиха законопроекта, като нямаше гласове „против“ или „въздържал се“.
Радостин Василев от ИТН коментира, че това решение на комисията е „символно“.
„Може би това е едно символично решение. Надявам се в следващото НС да вземем решение в обществен интерес. Днес трябва да вземем символно решение дали да съществува, или да се реорганизира. В полза на обществото, да не се счита за бухалка“, допълни той.
Председателят на комисията Андрей Михайлов разкритикува колегите си, които не са повдигнали въпроса за делата, започнати в тези съдилища. Според него започването им отначало облагодетелства подсъдимите.
По време на 45-НС законопроектът за специализираното правосъдие също стигна само до първо гласуване в комисия.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини