Престижната британска литературна награда
Снимка: БТА

Тазгодишната престижна британска награда за художествена литература „Букър“ беше присъдена снощи на церемония в Лондон. Победителят е ирландския писател Пол Линч и антиутопичния му роман „Песента на пророка“ (Prophet song) , предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Припомняме, че миналата година наградата „Букър“ спечели 47-годишният писател от Шри Ланка Шехан Карунатилака за романа си „Седемте луни на Маали Алмейда“.

А тази година, на връх Празника на славянската писменост 24 май, романът „Времеубежище“ на българския писател и поет Георги Господинов, преведен на английски от Анджела Родел, спечели международната награда „Букър“. Това се превърна в един от най-важните моменти за съвременната българска литература и донесе гордост на цялата ни нация.

Пол Линч, който за първи път беше включен в краткия списък, получи наградата за петия си роман „Песента на пророка“. Това е мрачен и разтърсващ разказ за живота на една майка, която се бори да защити семейството си в една Ирландия, изпаднала в тоталитаризъм и война.

Линч беше фаворит за спечелването на наградата, която обикновено носи голям скок в продажбите на отличените книги. Освен това авторът на „Песента на пророка“ ще получи премия от 50 000 британски лири (63 000 долара).

Канадският писател Еси Едугян, който беше председател на тазгодишното жури, каза, че книгата е „триумф на емоционалното повествование, едновременно ободряваща и смела“.

Наградата „Букър“ е учредена през 1969 г. Тя е допринесла за успеха на писатели като Салман Рушди и Маргарет Атууд. Победителят получава чек за 50 000 британски лири (около 57 000 евро) и гаранция за международен успех.

За участие в конкурса тази година са изпратени 158 книги, публикувани в Обединеното кралство или Ирландия между 1 октомври 2022 г. и 30 септември 2023 г. 13 от тях бяха включени в първия кръг на конкурса.

Кои бяха финалистите за британската литературна награда „Букър“

Освен мрачната антиутопия „Песента на пророка“ на Пол Линч, сред финалистите бе и първият роман на кенийката Четна Мару „Западната улица“ (Western Lane). Той е посветен на скръбта и сестринството, който проследява живота на тийнейджърка, запалена по скуоша.

Трагикомичната сага „Ужилването на пчелата“ (The Bee Sting) на ирландеца Пол Мъри – единственият, който е бил включен в краткия списък за наградата през 2010 г., търси ролята на съдбата в трудностите, с които се сблъсква едно ирландско семейство.

„Ако те преживея“ (If I Survive You) на американския писател Джонатан Ескофъри също разказва историята на едно семейство, този път ямайско. Той представя техния хаотичен нов живот в Маями през 70-те години на миналия век.

Книгата „Този друг рай“ на втория американец Пол Хардинг е вдъхновена от исторически събития. Тя разказва за пристигането на група изгнаници на остров Епъл в САЩ, за да си съградят нов дом.

Тревожният роман „Изследване на послушанието“ (Study of Obedience) на канадката Сара Бърнстийн изследва властта и вината. Историята е на млада жена, която напуска родното си място, за да се грижи за брат си.

Още новини за култура – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук