Проф. Тодор Галунов Снимка: Фейсбук
Проф. Тодор Галунов Снимка: Фейсбук

Заявката на ГЕРБ за повече власт ще доведе до напрежение при ротацията. За да има ГЕРБ повече представители във властта, това значи част от министрите от ПП-ДБ да трябва да се разделят със своите постове. Може би това ще бъде критичният момент.Това каза пред БНР политологът проф. Тодор Галунов.

Според него по-изчистена форма на коалицията ще бъде, ако тя е равнопоставена и по отношение на участие в управлението, и по отношение на отговорност за това управление.

Проф. Галунов прогнозира, че т.нар. „сглобка“ ще оцелее, защото „политическият интерес на партиите в нея е този модел да се запази поне до след изборите за Европейския парламент“:

„Никой няма интерес за нови предсрочни парламентарни избори. Не се вижда и някакъв нов политически субект, който може да промени с нещо ситуацията“, посочи професорът.

Той смята, че бюджетът за 2024 г. ще бъде приет. Според него вторият по важност закон е изборният:

„Трябва да се видят изборните правила, може би няма да има време до Нова година“, коментира политологът.

Във връзка с промените в Конституцията смята, че „там надеждата е повече, отколкото може да бъде положителният ефект“:

„Битката за правомощията около служебния кабинет е първото, което ще има по-скоро политически ефект. Това прилича повече на реформа, която се прави конкретно срещу действащия президент, отколкото като нещо трайно. … Съдебната реформа вероятно ще мине, но не съм сигурен, че това ще произведе голям ефект в обществото. … Не очаквам промените в Конституцията да имат оздравителен ефект върху нашето общество“, заяви проф. Галунов. Той изказа мнение, че няма как високите позиции, каквито са в регулаторите, да са политически неутрални.

„Винаги тези органи ще бъдат обвинявани, че са излъчени под формата на партийни пристрастия. По-важното е, когато заработят, да забравят коя партия ги е излъчила, за да могат да се успокоят нещата“, подчерта политологът.

Според него темата за различните регулаторни органи сякаш става по-важна от текущата работа на парламента.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук